Το πέτρινο γεφύρι στον Επίσκοπο Νικιάνας
Το γεφύρι βρίσκεται στην τοποθεσία Επίσκοπος, δίπλα ακριβώς από τον επαρχιακό δρόμο -αυτός διέρχεται τώρα από νεόκτιστο γεφύρι που είναι δίπλα και κολητά με το παλιό- που ενώνει την πόλη της Λευκάδας με το Νυδρί. Αποτελεί νομίζω σήμερα και το φυσικό σύνορο των δημοτικών διαμερισμάτων Νικιάνας και Λυγιάς του Δήμου Λευκάδας. Το γεφύρι είναι πέτρινο. Δεν ξέρω πότε ακριβώς έγινε. Πάνω από το γεφύρι πρέπει να περνούσε πιο παλιά ο επαρχιακός δρόμος. Το μονότοξο γεφύρι έχει σχετικά μεγάλο άνοιγμα και ύψος τόξου. Ο χείμαρρος φαίνεται να κατέβαζε παλιότερα περισσότερα νερά απ΄ ό,τι σήμερα.