Εκδήλωση τιμής στον Τάκη Καρναβά προσεχώς στη γενέτειρά του Κανδήλα Ξηρομέρου
Δεν μομίζω να υπάρχει Λευκαδίτης κοντά στην ηλικία μου ή μεγαλύτερος που να μην έχει ακούσει ή δει ζωντανά τον τραγουδιστή δημοτικών τραγουδιών Τάκη Καρναβά, ο οποίος γεννήθηκε στην Κανδήλα Ξηρομέρου, έδρα σήμερα του Δήμου Αλυζίας. Γνώριμα τα ακούσματά του στα περισσότερα χωριά του νησιού, όπου επικρατούσε εξάλλου το δημοτικό τραγούδι. Περιζήτητη η κομπανία του στα χωριά της Λευκάδας και του Ξηρομέρου… Διαβάσαμε στο παρακάτω άρθρο που αναδημοσιεύουμε από την εφημερίδα “Συνείδηση” (Ημερήσια Εφημερίδα Αιτωλίας και Ακαρνανίας), ότι η γενέτειρά του σποπεύει να τον τιμήσει σε ειδική εκδήλωση:
«Ο αείμνηστος Τάκης Καρναβάς είναι μεγάλο κεφάλαιο για τη δημοτική μουσική μας παράδοση, για την Ελλάδα και δη για την Αιτωλοακαρνανία.
![]() |
Δεν χρειάζεται να σχολιάσουμε κάτι για την πραγματικά σπουδαία παρακαταθήκη που άφησε πίσω του. Οι Έλληνες άλλωστε γνωρίζουν. Και συνεχίζουν να γλεντάνε, να κλαίνε και να θυμούνται ακούγοντας πάντα Τάκη Καρναβά. Οι φορείς όμως δεν εδέησαν να αναδείξουν την προσφορά του μεγάλου αυτού καλλιτέχνη. |
Εξαίρεση αποτελεί ο Δήμος Αλυζίας και ο δήμαρχος Δημήτρης Τριποτσέρης που ετοιμάζει μεγάλη εκδήλωση τιμής στον Τάκη Καρναβά. Όχι πανηγυράκι. Μια εκδήλωση όπου θα αναδειχθεί η ιστορία και η προσφορά του, πλαισιωμένη βεβαίως με τα «τραγούδια που μας μεγάλωσαν, μας πάντρευσαν, μας συνοδεύουν στον καημό και το θρήνο», όπως σωστά παρατηρεί ο κ. Τριποτσέρης. Η εκδήλωση θα γίνει σε μερικούς μήνες και θα είναι αντάξια του ανθρώπου που έγινε θρύλος στο δημοτικό τραγούδι. Πολλά συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία.»
——————————————————————————————————————————–
Δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα “Συνείδηση” (Ημερήσια Εφημερίδα Αιτωλίας και Ακαρνανίας), Τρίτη 3 Φεβρουαρίου 2009.
——————————————————————————————————————————–
Και ένα τραγούδι του αξέχαστου Τάκη Καρναβά -«Σε ξένο χώμα παρπατάς»- από τον ιστότοπο YouTube (κλαρίνο παίζει ο Γιάννης Βασιλόπουλος):
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=AWJWaPzfu1Q&hl=en&fs=1]
Ευχαριστώ που άκουσα πάνω στο «σερφάρισμα» τον αξέχαστο Καρναβά, που γλεντήσαμε ζωντανά στη Βόνιτσα στα Παλιάμπελα!… Άλλο το αρχείο, κι ΄΄αλλο το άκουσμα της στιγμής!!
Να “σαι καλά. Εγώ τον είχα ακούσει πριν από χρόνια στο αυγουστιάτικο πανηγύρι στο Μοναστηράκι Ξηρομέρου…
Με το που πάτησα να παίξει το βίντεο και άκουσα τον Γιάννη Βασιλόπουλο να παίζει και τον Τάκη Καρναβά να τραγουδά ανατρίχιαξα, πράγμα που δεν μου κάνει εντύπωση καθώς κάθε φορά που ακούω την Φωνή του Καρναβά παθαίνω το ίδιο πάντα. Μια Ροκ προσωπικότητα ένας ανεπανάληπτος τραγουδιστής μια πονεμένη ιστορία. Έχω αναρωτηθεί πολλές φορές γιατί τα ΜΜΕ που κάνουν αφιερώματα στο δημοτικό τραγούδι δεν τον έχουν αναφέρει ποτέ….ίσως γιατί δεν είχε προλάβει να κάνει βίντεοκλιπ !!! Όσο όμως και να μην τον προβάλουν και να τον αγνωούν εσκεμένα η φωνή του Καρναβά θα πλανιέται στον αέρα που αναπνέουμε έτσι όπως ακούγεται η μουσική από το καλοκαιρινό πανηγύρι που γίνεται κάπου στο χωριό μέσα στην νύχτα.
Μιας και σαν μουσικός και σαν ελέυθερος άνθρωπος πιστέυω και υποστιρίζω την ελέυθερη διακίνηση της μουσικής αλλά και στο να γνωρίσει ο κόσμος και περισσότερο οι νέοι άνθρωποι ανθρώπους που πρόσφεραν στην Ελληνική μουσική είμαι διατεθημένος να προσφέρω την αρκετά μεγάλη συλλογή μου σε όποιον την ζητησει με τραγούδια του Τάκη Καρναβά.