Παλιά χειροποίητα πήλινα πιάτα…
Κάποια παλιά χειροποίητα πήλινα πιάτα που φωτογραφήσαμε πρόσφατα σε φιλικό μας σπίτι. Δεν γνωρίζουμε αν ήταν όλα εισαγόμενα ή αν κάποια απ΄ αυτά παρασκευάστηκαν στο νησί μας. Στο πίσω μέρος τους δεν έχουν κάποια ένδειξη.
Μία από τις παλιές συνήθειες που μας έχει ακόμη μείνει είναι να μαζεύουμε όποτε βρίσκουμε μικρά χρωματιστά κομμάτια από σπασμένα παλιά πήλινα πιάτα. Απομεινάρια μιας εποχής όταν οι λευκαδίτες ξωμάχοι περνούσαν λόγω των ασχολιών τους μεγάλο μέρος της ζωής τους στα χωράφια, τα αμπελοχώραφα και τα λιοστάσια. «Φόσες» λέγαμε τα κομμάτια αυτά όταν είμαστε πιτσιρικάδες. Κι εμείς βέβαια μπορεί να τα μαζεύουμε, αλλά γρήγορα ξεχνιόμαστε με αποτέλεσμα να καταλήγουν ξανά στα σκουπίδια… («όλη τη σαβούρα μάζεψες πάλι!»…).