Τα «λευκαδικά», μία ποικιλία αχλαδιών…
Τα «λευκαδικά» είναι μία ποικιλία αχλαδιών που έχει εγκλιματιστεί από παλιά πολύ καλά στα μέρη μας. Άλλες ποικιλίες είναι οι ονάδες, τα κρυστάλλια, οι κοντούλες, τα θεριστάπιδα, τα κολοκυθάπιδα, τα δροσάπιδα κλπ. Δεν γνωρίζουμε αν τα «λευκαδικά» είναι αποκλειστικά ντόπια ποικιλία και αν έχει πάρει το όνομά της -πολύ πιθανόν- από το νησί μας.
Τα αχλάδια έχουν μικρό μέγεθος και είναι αρωματικά. Πάντα μας άρεσαν. Η συγκομιδή τους γινόταν αρχές Αυγούστου. Εδώ στα χαμηλά, στη Νικιάνα Λευκάδας, έχουν ήδη ωριμάσει.
Λευκαπιδα οχι Λευκαδικα!!!
Λευκαδικά (αλλού τα λένε και Λευκαδίτικα) τα λένε στο χωριό μου και όχι Λευκάπιδα!!!!
Στην κατηφόρα της Κλουσουριάς αριστερά κοντά στο χωριό Ά’ι’λιός ( βγαίνοντας απ το χωριό δεξιά στην ανηφόρα) υπάρχει αχλαδιά -στις 20/8 δεν είχαν ωριμάσει τα αχλάδια αλλά λίγο ακόμα και ωριμάζουν- με εξαίρετο άρωμα αχλαδιού ( το ωριμότερο που υπήρχε) και σε χρώμα και ποιότητα κοντά στην κοντούλα. Δεν ήταν ονάδα αλλά και τι ήταν συμπέρασμα δεν βγήκε ασφαλές.
Έμοιαζε το χρώμα των απιδιών με τα όσα δείχνει η φωτό στο άρθρο τούτο.
Να διερευνήσει κάποιος τι αχλαδιά ήταν, και ήταν κατάφωρτη απίδια, μόνο που θα χρειστεί σκάλα ή υπομονή κάποιος βα κόψει τα αχλάδια.