Αποκολλήθηκε το φορτηγό πλοίο που είχε προσαράξει στη Βασιλική
Σύμφωνα με ανακοίνωση του Λιμενικού Σώματος αποκολλήθηκε χθες το μεσημέρι το φορτηγό πλοίο «VELA I» σημαίας Μολδαβίας, το οποίο είχε προσαράξει σε αβαθή, στη θαλάσσια περιοχή του όρμου Βασιλικής Λευκάδας το πρωί της Δευτέρας 25/01/2021.
Το πλοίο αποκολλήθηκε με ασφάλεια με τη συνδρομή των ρυμουλκών πλοίων «ΘΥΕΛΛΑ» Ν.Π. 4422 και «ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΧV» Ν.Π. 10998 και ρυμουλκήθηκε στο αγκυροβόλιο του όρμου Βασιλικής Λευκάδας, όπου παραμένει σε καθεστώς απαγόρευσης απόπλου.