Απόψε η πρώτη πανσέληνος του καινούργιου χρόνου
Σήμερα, Παρασκευή 28 Γενάρη, ήταν η πρώτη πανσέληνος για το 2021, και ο ασυνήθιστα για την εποχή αυτή καθαρός ουρανός επέτρεπε την θέασή της από τη Νικιάνα Λευκάδας τουλάχιστον όπου βρισκόμαστε.
Η πρώτη πανσέληνος του έτους ονομαζόταν παραδοσιακά από τους Ινδιάνους της Αμερικής «πανσέληνος του λύκου», επειδή εκείνη την εποχή του χρόνου κοπάδια πεινασμένων λύκων ούρλιαζαν γύρω από τους καταυλισμούς των ανθρώπων.
Η επόμενη πανσέληνος θα είναι στις 27 Φλεβάρη.