Τα παράπονά σας στο κ. Δήμαρχο ή μήπως στην πλατφόρμα του Δήμου Novoville;
Επανερχόμαστε για τα τελευταία πλημμυρικά φαινόμενα που σημειώθηκαν την περασμένη Τρίτη 26 Γενάρη, για μια ακόμη φορά μέσα σε διάστημα ενάμισι περίπου μήνα, στην περιοχή του Μεγάλου Αυλακίου της δημοτικής ενότητας Ελλομένου. Παρότι το απευχόμαστε δεν θα είναι και τα τελευταία αν δεν δρομολογηθούν άμεσα έργα για την ει δυνατόν καλύτερη αντιπλημμυρική θωράκιση της περιοχής.
Όπως καταγγέλλει αναγνώστης μας, τα στοιχεία του οποίου είναι στη διάθεση της σελίδας, είχε ενημερώσει πριν ενάμισι περίπου μήνα την δημοτική αρχή ότι στον χείμαρρο που κατεβαίνει από τον βιολογικό Ελλομένου και συναντά τον δρόμο για την Ράχη, αφενός μεν έχει διαβρωθεί το γεφύρι με κίνδυνο κατάρρευσής του σε περίπτωση διέλευσης βαρέως τύπου οχημάτων, αφετέρου δε στο σημείο αυτό του γεφυριού έχει προσχωθεί από φερτά υλικά το έτσι κι αλλιώς στενό ρέμα, που δεν έχει καθαριστεί πάνω από 12 χρόνια, με αποτέλεσμα ο δρόμος να γίνεται ένα με τα νερά και να ελοχεύει ο κίνδυνος, ιδιαίτερα τις βραδυνές ώρες και αν ο οδηγός δεν γνωρίζει καλά τον δρόμο, να σημειωθεί ατύχημα.
Όπως αναφέρει πάλι ο αναγνώστης μας, το ρέμα αυτό έχει έμμεση σχέση με τον χείμαρρο «Κούταβο» που κατεβαίνει από το Νεοχώρι και εκβάλλει στο Νυδρί, από την υπερχείλιση του οποίου εμφανίζονται τα πλημμυρικά φαινόμενα στην περιοχή του Μεγάλου Αυλακίου, καθώς τα νερά του σμίγουν στα είκοσι περίπου μέτρα μετά το γεφυράκι με το χείμαρρο αυτό.
Πριν ενάμιση μήνα απευθύνθηκε προσωπικά για το ζήτημα αυτό στην δημοτική Ενότητα Ελλομένου, στο παλιό Δημαρχείο του Νυδριού, όπου ο υπάλληλος που ήταν στο γκισέ του έδωσε μία ηλεκτρονική διεύθυνση για την προώθηση του προβλήματος στα «κεντρικά», στην Λευκάδα, γεγονός που το έκανε, όπως φαίνεται και από την επισυναπτόμενη ηλεκτρονική αλληλογραφία. Όσο ακούσατε εσείς για το ζήτημα αυτό άκουσε κι ο αναγνώστης μας, που πάει να πει σε απλά ελληνικά ότι δεν έχει γίνει ως ώρας απολύτως τίποτα…