Μπαζώνουν τη λιμνοθάλασσα και εύλογα τα ερωτήματα για τη μελέτη και τις εγκρίσεις
Και… έτσι μας λύθηκε, μάλλον, η απορία για το που θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν τα μπάζα που είχαν αποθηκευτεί πίσω από το Θέατρο της Λευκάδας και είχαμε φωτογραφήσει πρόσφατα.
Μπαζώνουν, λέει, την λιμνοθάλασσα, δίπλα από την πεζογέφυρα, και εύλογες είναι οι απορίες του δημοτικού συμβούλου κ. Κ. Γληγόρη, επικεφαλής της παράταξης «δίαυλος», ο οποίος έχει αναρτήσει φωτογραφικό υλικό στον προσωπικό του λογαριασμό στο fb και αναρωτιέται αν υπάρχει μελέτη και όλες οι εγκρίσεις από τις εμπλεκόμενες υπηρεσίες γι΄ αυτού του είδους τις εργασίες σε ένα ευαίσθητο και προστατευόμενο οικοσύστημα, όπως αυτό της λιμνοθάλασσας της πόλης της Λευκάδας:
«Κάπως έτσι ξεκινάνε τα έργα σε περιοχές Natura, Ramsar, αρχαιολογικούς τόπους κλπ… φορτηγά, τσάπες και μπάζωμα… Να υποθέσουμε ότι υπάρχει μελέτη και οι αντίστοιχες εγκρίσεις… π.χ. κτηματικής υπηρεσίας (αιγιαλός και παραλία), αρχαιολογίας (οθωμανικό υδραγωγείο), φορέα διαχείρισης λιμνοθαλασσών κλπ…».
Δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχουν εγκρίσεις.Πηρα σχετικη υπηρεσια και μου ειπαν οτι χρειαζονται 12 εγκρισεις και 18 μηνες.Αρα δεν τις εχουν κι ειναι αυθαιρεσια σε λιμνοθαλασσα..Μα τι κανουν τελος παντων…
Δεν υπαρχουν αδιες.Το ξερω μεσα απ το δημο.Ειναι αυθαιρεσιες και δεν ξερουμε για πιο λογο
Ο Δήμος δεν είναι ιδιώτης και βεβαίως οφείλει να τηρεί το νόμο και να έχει τις άδειες, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί κανείς να ψέξει το Δήμο για δόλο προς ίδιον συμφέρον στο συγκεκριμένο θέμα.
Για ολα τα άλλα μπορεί να τους σούρει κανείς «τα εξ αμάξης» (απόκριες γαρ που πέρασαν χωρίς τα έθιμα)
Τουλάχιστον κατ” αρχάς.
Αλλά από που να πάρει άδειες?!!
Από την υφιστάμενη αρχή του Υπερταμείου που φέρει τα χαρακτηριστικά «Α.Ε.» στον τίτλο της!!! (sic)
Και που οι εκάστοτε «άδειες» χορηγούνται ή δεν χορηγούνται με την ανάλογη ταχύτητα ή βραδύτητα που είναι ευθέως ανάλογη με τις «κουμπαριές»(;) !!!
Ας σοβαρευτούμε!
Είμαστε για κλάματα, όσον αφορά το πέρασμα της χώρας, ή του μικρού τόπου μας καλύτερα για να ακριβολογούμε, απ” την φεουδαρχία στον σύγχρονο καπιταλισμό, γιατί περί αυτού πρόκειται!!
Για ρίχτε μια ματιά στις οριοθετήσεις του αιγιαλού τα τελευταία χρόνια κατά περίπτωση και τις σχέσεις διοικητικών υπαλλήλων με τον εμπλεκόμενο πολίτη και πως τα πράγματα τακτοποιούνται κατά περίπτωση και τότε ψέξτε όποιον θέτε….
Ο δημαρχος εκαμε οτι εκαμε κι ο δημαρχος Γληγορης που μπαζωσε το ιβαρι πισ απ το θεατρο και μεγαλωσε το παρκιν. Αναγκαιες λοιπον οι παρεμβασεις;