Έγινε αποδεκτή από την Οικονομική Επιτροπή της ΠΙΝ η δωρεά της μελέτης για την παράκαμψη του Καλαμιτσίου
Με μία λευκή ψήφο, αυτή του περιφερειακού συμβούλου της «Λαϊκής Συσπείρωσης» Νικόλαου Γκισγκίνη, η Οικονομική Επιτροπή της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων ενέκρινε ομόφωνα στη συνεδρίαση της 10ης Μαρτίου 2021, την αποδοχή δωρεάς της Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων του έργου «Αποκατάσταση Επαρχιακού δρόμου Αγίου Νικήτα – Καλαμίτσι στην ΠΕ Λευκάδας», της παράκαμψης δηλαδή του Καλαμιτσίου.
Σύμφωνα με την εισήγηση του Διευθυντή Τ.Ε.Π.Ε.Λ., η Μελέτη για το έργο του θέματος, δωρεά της ιδιοκτήτριας εταιρείας του Σκορπιού ΜΥΚΗΝΑΙ ΑΕ, συμφερόντων του Ρώσου «ολιγάρχη» Ντ. Ριμπολόβλεφ, καλύπτει τις Τεχνικές προδιαγραφές σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις και μπορούσε να υποβληθεί στις αρμόδιες Υπηρεσίες για την λήψη της σχετικής έγκρισης.