Συγκέντρωση διαμαρτυρίας πραγματοποιήθηκε στο λιμάνι Περιγιαλίου
Συγκέντρωση διαμαρτυρίας στο λιμάνι του Περιγιαλίου πραγματοποιήθηκε το πρωί της Τετάρτης 24 Μαρτίου 2021, ύστερα από κάλεσμα της Αγωνιστικής Επιτροπής των κατοίκων που αντιδρούν στην παραχώρηση του λιμανιού στην εταιρεία ΜΥΚΗΝΑΙ Α.Ε., συμφερόντων του Ρώσου «ολιγάρχη» Ντμίτρι Ριμπολόβλεφ, και την μετατροπή του για πέντε χρόνια σε εργοτάξιο φορτοεκφόρτωσης για τις κατασκευαστικές εργασίες στον Σκορπιό.
Την συγκέντρωση στήριξε το Εργατικό Κέντρο Λευκάδας, με το μέλος της διοίκησης Βαγγέλη Βεροίωτη να τονίζει στο σύντομο χαιρετισμό του ότι το ζήτημα της παράδοσης δημόσιων χώρων στα μεγάλα ιδιωτικά συμφέροντα δεν σχετίζεται μόνο με το λιμάνι του Περιγιαλίου, αλλά αφορά και την προσπάθεια παράδοσης της περιοχής του Κάστρου στην πόλη της Λευκάδας που βρίσκεται σε εξέλιξη, και μελλοντικά το λιμάνι της Βασιλικής και την μαρίνα του Βλυχού. Είναι πολλά τα μέρη που γλυκοκοιτάζουν, όπως είπε, για τα κέρδη τους οι επενδυτές και κάλεσε τον κόσμο να μην βλέπει το καθένα ξεχωριστά, αλλά να αντιταχτεί συνολικά σε αυτές τις εξελίξεις και σε αυτές τις πολιτικές που δίνουν «γη και ύδωρ» στους επιχειρηματικούς ομίλους.
Χαιρετισμούς απηύθυναν επίσης οι εκλεγμένοι με την «Λαϊκή Συσπείρωση» στον Δήμο Λευκάδας και την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων, Αλέξανδρος Βεροιώτης και Ευγενία Κολυβά, αντίστοιχα, και ο δημοτικός σύμβουλος του Αγωνιστικού Μετώπου Λευκάδας, Πέτρος Ζαβιτσάνος, ενώ εκ μέρους της επιτροπής των κατοίκων μίλησε η κα Κατερίνα Καββαδά, η οποία όπως κατήγγειλε ασκούνται πιέσεις και εκβιασμοί να αναιρέσουν κάτοικοι τις υπογραφές τους από το κείμενο διαμαρτυρίας, ενώ εξέφρασε την πεποίθηση ότι με τη συνέχιση του αγώνα τους οι κάτοικοι θα δικαιωθούν γιατί ξέρουμε, όπως χαρακτηριστικά ανέφερε, «ότι το δίκιο είναι με το μέρος μας».
Μετά την συγκέντρωση στο χώρο του λιμανιού οι συμμετέχοντες παρατάχθηκαν μετά πανό τους στις δύο πλευρές του επαρχιακού δρόμου Λευκάδας-Βασιλικής, φωνάζοντας συνθήματα, όπως «το λιμάνι είναι του λαού, δεν είναι εργοτάξιο του Σκορπιού».
Άλμπουμ με 34 φωτογραφίες
Για να δείτε το άλμπουμ σε ξεχωριστό παράθυρο κάντε κλικ στον τίτλο
Ο προβλήτας αυτός δεν κάνει για την εργασία που παραχωρήθηκε.
Και το Ελληνικό κράτος να μην κορο’ι’δεύει τους πολίτες , και το ίδιο και ο επενδυτής. Το να λέει ο επενδυτής » θέλω να κάμω την δουλειά μου » και το Ίδιο και Τ Ελληνικό κράτος, υπάρχει το ερώτημα : ποιά δουλειά θέλουν να κάμουν ?.
Ούτε μελέτες πολλές χρειάζονται , ούτε γνώσεις λιμενικές, για να αξιολογείται ότι ο προβλήτας δεν είναι κατάλληλος , ούτε η πρόσβαση , ούτε η περιοχή.
Τα υπόλοιπα είναι κουτοπονηριές, και πρακτικές της αρπαχτής, δίκην χημικών τουαλετών που θα εξα’ύ’λωναν τα σκατά , κατά τον περίεργο αναπτυξιακό λειτουργισμό παλαιοτέρων μεταπολεμικών δεκαετιών.
Και όπως φαίνεται και γίνεται, και αυτές οι κουτοπονηριές και πρακτικές της αρπαχτής θα περάσουν, γιατί για τούτο ξεκίνησαν. Αλλέως δεν θα ξεκινούσαν καθόλου αν δεν υπήρχε διάθεση κουτοπονηριών και αρπαχτής.
Τους πολίτες όμως να μην τους εκλαμβάνει και το κράτος και ο επενδυτής ώς ζώα. Άσχετα αν δεν μπορούν αυτοί οι πολίτες να παρέμβουν, όπως πάντα γίνεται με το κάθε λογής περίεργο κράτος και τους ισχυρούς του κολλητούς.
Και στο κράτος όπως αυτό εκπροσωπείται στην Λευκάδα και στον επενδυτή , το μόνο που έχουν οι πολίτες της περιοχής και κάθε περιοχής είναι να δείξουν σαφώς την αντιθεσή τους – όπως την δείχνουν- και να αφήσουν κράτος λειτουργούς του κράτους και επενδυτή να λειτουργήσουν όπως θέλουν.
Ένα είδος κοινωνικής συμπεριφορικής απαξίας των πολιτών απέναντι και στο κράτος και στον επενδυτή.
Αυτό το είδος κράτους και τους όσους κολλητούς του δεν θα τους βγάλουν ποτέ οι πολίτες της επικράτειας της χώρας ώς δεσπότες πάνω απ το κεφάλι τους.
Και πάντα θα υπάρχουν και απ τους πολίτες όσοι βολεύονται και καιροφυλακτούν( για το γνωστό κίνητρο τα αργύρια) από τέτοιες καταστάσεις.
Το πολύ πολύ οι πολίτες να ακούσουν, αν δεν το έχουν ακούσει, και απ το κράτος και απ τον επενδυτή και για την έν λόγω κατάσταση στο Περιγιάλι, ότι : πάσχει το ανθρώπινο υλικό του περιγιαλίου και της περιοχής.
Αυτό λέγεται επένδυση κατά το κράτος, τον Δήμο, την περιφέρεια ???
Τα χάλια και τον κίνδυνο συνολικά δεν τον βλέπουν, και όσοι κοντύτερα βιωτικά ( ώς αρχές και αυτοδιοίκηση) ζούν το Νησί ???