Όλο και περισσότερα είναι τα πέτρινα σπίτια που ανακαινίζονται στον Αλέξανδρο Λευκάδας
Όλο και περισσότερα είναι τα πέτρινα σπίτια στον ορεινό οικισμό του Αλέξανδου Λευκάδας (Μαυρογιαννάτα) που ανακαινίζονται τον τελευταίο καιρό.
Το σημαντικότερο όμως είναι ότι τόσο οι ντόπιοι όσο και οι «ξένοι» που επέλεξαν συνειδητά ως μόνιμο ή παραθεριστικό τόπο κατοικίας τους το χωριό αυτό, σεβάστηκαν και διατήρησαν χωρίς πειθαναγκασμό σε μεγάλο βαθμό την παραδοσιακή αρχιτεκτονική του που η μη αλλοίωσή της οφείλεται κυρίως στη «βιασύνη της εγκατάλειψης και την μετεγκατάσταση των κατοίκων στα παραλιακά», στο πλαίσιο της ανάπτυξης του μαζικού τουρισμού.
«Η αρχιτεκτονική των τεσσάρων χωριών των Σκάρων παραμένει σε πείσμα των καιρών και των σεισμών ατόφια και εντυπωσιακά για τον ελληνικό χώρο αυθεντική, χωρίς κακέκτυπα αντίγραφα της παράδοσης, χωρίς κατεδαφίσεις και ανακατασκευές, φαινόμενο που στον έντονα τουριστικό χώρο αλλά και στον αστικό τείνει να γίνει κανόνας, δηλαδή υποκατάστατα της αυθεντικής», επισήμαινε η Μάρω Φίλιππα-Αποστόλου, Καθηγήτρια του Ε.Μ.Π., στην Α΄ συνάντηση του Συλλόγου Φίλων Αλεξάνδρου «Φηγός», που πραγματοποιήθηκε το καλοκαίρι του 2010 στην πλατεία του χωριού.
Το τέταρτο χωριό των Σκάρων στο οποίο αναφέρεται η κα Φίλιππα είναι τα Πλατύστομα, τόπος καταγωγής της. Τα άλλα τρία χωριά είναι οι ορεινοί οικισμοί της κοινότητας Αλεξάνδρου: ο Αλέξανδρος (Μαυρογιαννάτα), τα Κολυβάτα και τα Κοκλάτα (Κιάφα).
Σημειώνεται ότι με διάταγμα της Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας, Κατερίνας Σακελλαροπούλου, το οποίο υπογράφεται από τον υφυπουργό Περιβάλλοντος και Ενέργειας, κ. Δημήτριο Οικονόμου, (ΦΕΚ 611/Δ/28-09-2020), έχουν χαρακτηριστεί παραδοσιακοί οι ορεινοί οικισμοί της Κοινότητας Αλεξάνδρου, τα Κολυβάτα και ο Αλέξανδρος (Μαυρογιαννάτα), και προστατεύονται πλέον και με την βούλα του νόμου.
Έτσι, ένας πολύχρονος αγώνας του Συλλόγου Φίλων Αλεξάνδρου «Φηγός» είχε αίσιο τέλος και μετά τον οικισμό του Αγίου Νικήτα δύο ακόμη οικισμοί του νησιού της Λευκάδας απόκτησαν την ιδιότητα αυτή με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τη διάσωση και αποκατάσταση της παραδοσιακής αρχιτεκτονικής.
«Θα συνεχίσουμε να υπερασπιζόμαστε τον τόπο αυτόν με τον ίδιο ζήλο και την ίδια αγάπη που το κάναμε μέχρι τώρα και ακόμα μεγαλύτερη, και θεωρούμε πλέον σίγουρη τη μέριμνα, συνδρομή, φροντίδα και συνεργασία και των αρχών του τόπου. Αποτελεί χρέος τιμής στην ιστορία, την παράδοση και τον πολιτισμό της Λευκάδας», σημείωνε με αφορμή την ανακήρυξή τους σε παραδοσιακούς, ο σύλλογος.