Μια λουλουδιασμένη αυλή στα Κολυβάτα Αλεξάνδρου
Μια λουλουδιασμένη αυλή στον ορεινό οικισμό Κολυβάτα Αλεξάνδρου που χαίρεται κανείς να την χαζεύει… Είναι να τ΄ αγαπάς, τα λουλούδια!
Παρότι δείχνουν να είναι τα περισσότερα είδη ξενικά μας άρεσε. Μας γύρισε πολλά χρόνια πίσω, στα παιδικά μας χρόνια, σε μια άλλη αυλή, λίγα μόλις μέτρα πιο πάνω, στην «οδό Σκαλοθυρίδας», στην αυλή της θειά Βδοκιάς, που πάντα μοσχοβολούσε ο τόπος όταν πέρναγα από το στενό δρομάκι.
Αυτά θα πρέπει να είναι άγρια γιούλια (βιόλες)… Θα ρωτήσουμε με την πρώτη ευκαιρία που τα βρήκε!