Στο Νυδρί αργά χθες το απόγευμα…
Στο Νυδρί βρεθήκαμε για λίγο αργά χθες το απόγευμα.
Στο κέντρο του χωριού βρίσκονται ακόμη σε εξέλιξη οι εργασίες ανάπλασης – πεζοδρόμησης και παραμένει ζητούμενο αν θα έχουν ολοκληρωθεί μέχρι την έναρξη της φετινής τουριστικής σεζόν που έχει επίσημα ανακοινωθεί ότι θα είναι η 14η Μαΐου, με δεδομένο μάλιστα ότι μεσολαβούν και οι μέρες του Πάσχα.
Κι ας ονομάζει ο συμπαθής κατά τα άλλα αντιπεριφερειάρχης Λευκάδας, κ. Ανδρέας Κτενάς, μικροπολιτική την απαίτηση της «Λαϊκής Συσπείρωσης» στο πρόσφατο περιφερειακό συμβούλιο να ελεγχθεί η πορεία των έργων στην περιοχή και η ευθύνη του εργολάβου για την εφαρμογή των υποχρεώσεών του, ώστε να παραδοθούν τα έργα έγκαιρα και άρτια.
Στο χτισμένο σε προνομιακή θέση Νυδρί, στο αυτό καθαυτό βασίλειο του Οδυσσέα κατά Νταίρπφελντ, που πάντα εντυπωσιάζει η ματιά προς τα Πριγκηπονήσια που απλώνονται στα πόδια του.
Και στο Νυδρί όμως, που σε δυο τουλάχιστον μεριές που σταθήκαμε, στα σύνορα με το Μεγάλο Αυλάκι (Καλλιθέα) και στην παραλία με το ναυάγιο, που είναι περισσότερο ορατό την εποχή αυτή, ήταν κατά διαστήματα έντονη η δυσοσμία που απλώνονταν στην περιοχή και αναπάντητα (;) τα ερωτήματα πως μπορεί να συμβαίνει αυτό, όταν δεν έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που μπήκε σε λειτουργία το δίκτυο αποχέτευσης…
Άλμπουμ με 38 φωτογραφίες
Για να δείτε το άλμπουμ σε ξεχωριστό παράθυρο κάντε κλικ στον τίτλο
Ενα απόλυτο χάλι ειναι το Νυδρί αλλα ποιονε ενδιαφερει?Αρπαχτη να γινει κι οτι ναναι.Φτιάξτε φούρνους!!Ερχονται οι πεινασμενοι απ τα Βαλκάνια κι οι φτωχοι της Ευρώπης!! Ερχονται κι οι Ελληνες για κρουαζιέρα.Κονομε φιλε..κονομα κι οτι ναναι!!