Μέντα (Salvia grahamii Benth), ένα από τα παλιά μυριστικά του τόπου μας
Η επιστημονική ονομασία του φυτού είναι Salvia grahamii Benth, όπως μας είχε γράψει παλιότερα αναγνώστης μας. Συνώνυμό της είναι το Salvia microphylla. Πρόκειται για ένα πολυετές φυτό με προέλευση τη νοτιοανατολική πολιτεία της Αριζόνα των ΗΠΑ και τα βουνά του Μεξικού.
Είναι ένα από τα παλιά μυριστικά του τόπου μας. Την βρίσκει κανείς ακόμη μέχρι σήμερα σε εγκαταλελειμμένες αυλές, ενώ συνηθίζεται να μεταφυτεύεται σαν διακοσμητικό φυτό.
Μέντα την λέγαμε παλιά στα μέρη τα δικά μας, στην περιοχή του Αλέξανδρου Λευκάδας. Ίσως γιατί τα φύλλα της όταν τριφτούν έχουν έντονο άρωμα σαν της μέντας. Δεν θυμάμαι αν τα φρέσκα ή αποξηραμένα φύλλα της χρησιμοποιούνταν ως μπαχαρικό. Μια έγχυση από τα λουλούδια και τα φύλλα της χρησιμοποιείται στη λαϊκή ιατρική του Μεξικού ως αντιπυρετικό.
Όπως έχουμε πληροφορηθεί σε άλλα χωριά της Λευκάδας λέγεται και κοκκινόμεντα ή θάλασσα. Τα άνθη της είναι μικρά, κόκκινα. Ανθίζει από Μάιο έως Οκτώβριο και προτιμά ξηρά και ηλιόλουστα εδάφη.
(Με πληροφορίες από τη γερμανική Βικιπαίδεια)