Στον ανακριτή δάσκαλος στην Αττική που παρενοχλούσε μαθήτριες Δημοτικού μέσω μηνυμάτων
Αντιμέτωπος με μία κακουργηματικού βαθμού κατηγορία και μία σε βαθμό πλημμελήματος οδηγήθηκε στον ανακριτή για να απολογηθεί ο εκπαιδευτικός ο οποίος συνελήφθη μετά από καταγγελίες γονέων ότι παρενοχλούσε, με ανάρμοστα μηνύματα που έστελνε μέσω εφαρμογών, ανήλικες μαθήτριές του.
Σύμφωνα με το ΑΠΕ, ο 55χρονος δάσκαλος σε Δημοτικό Σχολείο στα νοτιοανατολικά προάστια της Αττικής φέρεται να έστελνε μηνύματα σε μαθήτριές του από τις οποίες, όπως καταγγέλλεται, ζητούσε να βρεθούν εκτός σχολείου.
Ο εισαγγελέας άσκησε σε βάρος του εκπαιδευτικού ποινική δίωξη για το κακούργημα της κατάχρησης ανηλίκων που έχουν εμπιστευτεί στον δράστη να τα επιβλέπει ή να τα φυλάσσει, κατά συρροή και κατ΄ εξακολούθηση, καθώς και για το πλημμέλημα της προσβολής γενετήσιας αξιοπρέπειας -μέσω διαδικτύου- ανηλίκων που δεν έχουν συμπληρώσει τα 15 έτη, κατά συρροή και κατ΄ εξακολούθηση.
Η δράση του δασκάλου, πατέρα ανήλικων παιδιών, αποκαλύφθηκε μετά από καταγγελίες γονέων τριών μαθητριών του στο Δημοτικό Σχολείο που δίδασκε, προς τις οποίες φέρεται να έστελνε μηνύματα ερωτικού περιεχομένου, επιδιώκοντας να δημιουργήσει οικειότητα μαζί τους.
Εν τέλει αφέθηκε ελεύθερος με την επιβολή περιοριστικών όρων, μεταξύ των οποίων και η απαγόρευση προσέγγισης των θυμάτων και χρηματικής εγγύησης.
(902.gr)