Πραγματοποιήθηκε η συγκέντρωση του ΚΚΕ ενάντια στο αντεργατικό νομοσχέδιο
Πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Τετάρτης 26 Μαΐου 2021, στην πλατεία του Αγίου Μηνά, στην πόλη της Λευκάδας, η συγκέντρωση που διοργάνωσε η Τομεακή Οργάνωση Λευκάδας του ΚΚΕ στο πλαίσιο του καλέσματος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ για να μην περάσει το αντεργατικό νομοσχέδιο.
Στη συγκέντρωση μίλησε η Γραμματέας της Τ.Ε. Λευκάδας του ΚΚΕ, Ευτυχία Καραβασίλη, η οποία αφού αναφέρθηκε στις ανατροπές του αιώνα, όπως τις χαρακτήρισε, που γυρίζουν τους εργαζόμενους έναν αιώνα πίσω καταργώντας το οχτάωρο, ανάμεσα στα άλλα σημείωσε:
«Είναι εκσυγχρονισμός να φτάνει η εργασία τις 10 έως τις 13 ώρες ημερησίως; Είναι εκσυγχρονισμός η δουλειά ήλιο με ήλιο; Η γενίκευση της κατάργησης της Κυριακής αργίας; Να ζει ο εργαζόμενος με 200 και 500 ευρώ το μήνα; Είναι εκσυγχρονισμός η νομιμοποίηση της απλήρωτης υπερωρίας και υπερεργασίας; Κι αυτό να παρουσιάζεται ως προστασία του εργαζόμενου;
Στη Λευκάδα που ο τουριστικός κλάδος, η βαριά βιομηχανία της Ελλάδας, όπως την αποκαλούνε, η οποία βρισκόταν τα προηγούμενα χρόνια σε ανάπτυξη, είδαν οι εργαζόμενοι ανάπτυξη στο εισόδημά τους, στα δικαιώματά τους; Τι κυριαρχεί στα ξενοδοχεία, στα γιαπιά, στον κατασκευαστικό κλάδο, στον επισιτισμό που εργάζεται κυρίως η νεολαία; Δεν υπάρχουν τα 10ωρα, τα 12ωρα, το 7ήμερο, η ανασφάλιστη εργασία;
Στα ξενοδοχεία που βρήκαν την ευκαιρία με τα μέτρα που πέρασε η κυβέρνηση για την πανδημία, οι ξενοδόχοι να αλλάξουν το προσωπικό τους, σε άλλα ακόμα περιμένουν οι εργαζόμενοι να τους καλέσουν, εκατοντάδες δεκάδες απολύθηκαν αυτό το διάστημα, από ποιόν προστατεύτηκαν; Η διευθέτηση του χρόνου εργασίας, ακόμα και ο μισθός, τα ένσημα, γίνονται με βάση τα δικαιώματα εργαζομένων ή με αυτά που απαιτεί η εργοδοσία και αυτό μεταφράζεται ως συμφωνία μεταξύ τους;
Στον κατασκευαστικό κλάδο που στη Λευκάδα είναι σε ανάπτυξη δεν εργάζονται οι οικοδόμοι πρωί με βράδυ, χωρίς μάλιστα στην πλειοψηφία τους να παίρνονται και μέτρα προστασίας, με το ένσημο να είναι ζητούμενο; Δεν τα βλέπουμε, δεν τα ζούμε;
Τι το εκσυγχρονιστικό λοιπόν έρχεται να φέρει αυτό το νομοσχέδιο; Έρχεται να νομιμοποιήσει αυτές τις άθλιες συνθήκες δουλειάς. Έρχεται να χειροτερεύσει ακόμα περισσότερο το βιοτικό επίπεδο του λαού μας, κάνοντας την εργατική δύναμη πιο φθηνή, ενώ επιτρέπει στην εργοδοσία να κάνει ό,τι θέλει με το γράμμα του νόμου…».
Κλείνοντας την ομιλία της κάλεσε στην προετοιμασία της απεργιακής απάντησης στις 3 Ιούνη για την κατάργηση όλων των αντεργατικών νόμων, για την διεκδίκηση πραγματικά σύγχρονων δικαιωμάτων με σταθερό ημερήσιο εργάσιμο χρόνο, 7ωρο – 5ήμερο – 35ωρο, για περισσότερη ζωή.