Europa League: Η Βιγιαρεάλ κατέκτησε το τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία της | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Πε, Μάι 27th, 2021

Europa League: Η Βιγιαρεάλ κατέκτησε το τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία της

europa-league-villarealΠηγή: Associated Press

Η Βιγιαρεάλ κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της ιστορίας της, καθώς στον τελικό του Europa League, στο Γκντάνσκ της Πολωνίας, λύγισε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στη διαδικασία των πέναλτι (11-10), μετά το 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση.

Η ισπανική ομάδα προηγήθηκες στο 29ο λεπτό, με το τέρμα του Ζεράρ Μορέν, ενώ η αγγλική ομάδα ισοφάρισε στο 55ο λεπτό με τον Καβάνι. Στη διαδικασία των πέναλτι εκτελέστηκαν 22 πέναλτι, με τα 21 πρώτα ήταν εύστοχα, ενώ αυτός που αστόχησε ήταν ο τερματοφύλακας της Γιουνάιτεντ, Νταβίντ Ντε Χέα. Ο Χερόνιμο Ρούλι, ο οποίος νωρίτερα είχε ευστοχήσει στο δικό του, έκανε την απόκρουση κι έστειλε τη Βιγιαρεάλ στον… έβδομο ουρανό.

Η ισπανική ομάδα έγινε η 29η διαφορετική που πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου στη διοργάνωση, από τότε που λεγόταν Uefa Cup.

Να σημειωθεί ότι ο προπονητής της Βιγιαρεάλ, Ουνάι Έμερι, κατέκτησε το τέταρτο τρόπαιο του σε συνολικά πέντε τελικούς. Μετά τους τρεις τίτλους με τη Σεβίλλη (και το χαμένο τελικό με την Άρσεναλ), οδήγησε το «κίτρινο υποβρύχιο» στη μεγαλύτερη επιτυχία της ιστορίας του.

Επίσης, να θυμίσουμε ότι πέρα από την κούπα, ο σύλλογος από τη μικρή πόλη της Ισπανίας κέρδισε κι ένα εισιτήριο για το Champions League της ερχόμενης σεζόν.