Κινητοποίηση στη Βάση του Ακτίου και πορεία στην πόλη της Λευκάδας
Διοργανώθηκε από τις Επιτροπές Ειρήνης Βορειοδυτικής Ελλάδας, τα Εργατικά Κέντρα Λευκάδας, Άρτας, Ιωαννίνων και Θεσπρωτίας και πολλούς άλλους φορείς της ευρύτερης περιοχής
Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 29 Μάη 2021 η κινητοποίηση στη Βάση του Ακτίου και η πορεία στην πόλη της Λευκάδας που διοργάνωσαν οι Επιτροπές Ειρήνης Βορειοδυτικής Ελλάδας, τα Εργατικά Κέντρα Λευκάδας, Άρτας, Ιωαννίνων και Θεσπρωτίας, καθώς και δεκάδες άλλοι φορείς της περιοχής, στο πλαίσιο των πρωτοβουλιών Αντιιμπεριαλιστικής Δράσης της ΕΕΔΥΕ.
Η λαϊκή απαίτηση «να κλείσουν οι βάσεις του θανάτου» εκφράστηκε τόσο στην μεγάλη αντιιμπεριαλιστική διαδήλωση που έγινε στη ΝΑΤΟική βάση του Ακτίου όσο και στην πορεία που ακολούθησε στην πόλη της Λευκάδας.
Οι διαδηλωτές φώναξαν μεταξύ άλλων το σύνθημα: «Οι φαντάροι είναι του λαού παιδιά, έξω από τα σύνορα δεν έχουν δουλειά». Απαίτησαν να σταματήσει κάθε εμπλοκή της χώρας στους ιμπεριαλιστικούς σχεδιασμούς του ΝΑΤΟ και της ΕΕ, να κλείσουν οι βάσεις και να καταργηθεί η ελληνοαμερικανική συμφωνία για τις βάσεις. Επίσης, ανέδειξαν τις σοβαρές ευθύνες της ελληνικής κυβέρνησης για το αιματοκύλισμα του λαού της Παλαιστίνης από το κράτος δολοφόνο του Ισραήλ, με τη στρατηγική συμμαχία των δύο χωρών.
Η συγκέντρωση έξω από τη βάση στο Άκτιο, ξεκίνησε με χαιρετισμό του Παναγιώτη Χούσου, εκ μέρους του φοιτητικού Συλλόγου Ιατρικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, ενώ την κεντρική ομιλία έκανε η Βιβή Σταματέλου, μέλος της διοίκησης του Εργατικού Κέντρου Λευκάδας-Βόνιτσας.
Στη συνέχεια οι συγκεντρωμένοι κατευθύνθηκαν στην πύλη της Νατοϊκής βάσης. Εκεί, έγραψαν με σπρέι «έξω το ΝΑΤΟ, να κλείσει η βάση του Ακτίου». Αντιπροσωπεία των φορέων με επικεφαλής τον Γρηγόρη Αναγνώστου, οργανωτικό γραμματέα της ΕΕΔΥΕ και τον Νίκο Παπαναστάση, βουλευτή του ΚΚΕ, συνταγματάρχη εν αποστρατεία και μέλος του γενικού συμβουλίου της ΕΕΔΥΕ παρέδωσαν ψήφισμα των φορέων στους εν ενεργεία αξιωματικούς της Πολεμικής Αεροπορίας.
Μετά τη συγκέντρωση στο Άκτιο ακολούθησε πορεία στην πόλη της Λευκάδας. Η αντιιμπεριαλιστική διαδήλωση ειρήνης ολοκληρώθηκε με συγκέντρωση στον παραλιακό πάρκο της πόλης της Λευκάδας, όπου πραγματοποιήθηκε ομιλία από τον Χρύσανθο Κυριαζή, μέλος του Εθνικού συμβουλίου της ΕΕΔΥΕ και πρώην διεθνή βολεϊμπολίστα.
Ακολούθησε μουσικό πρόγραμμα από τους μουσικούς Στέλιο Ζαβιτσάνο, Διονύση Σκλαβενίτη και Βαγγέλη Βερροιώτη. Το λεωφορείο για τη μεταφορά από τη Λευκάδα στο Άκτιο και επιστροφή ήταν προσφορά του Συλλόγου Μισθωτών Οδηγών Αυτοκινήτων Λευκάδας που δραστηριοποιείται μέσω του Εργατικού Κέντρου Λευκάδας.
(Σημείωση: Επειδή χάσαμε από μια βλάβη στην κάρτα μνήμης της φωτογραφικής μηχανής όλες σχεδόν τις φωτογραφίες από την πορεία στη Λευκάδα «κλέψαμε» κάποιες από το πορτάλ 902.gr).
Άλμπουμ με 38 φωτογραφίες
Για να δείτε το άλμπουμ σε ξεχωριστό παράθυρο κάντε κλικ στον τίτλο