Αποκλείστηκε στα πέναλτι ο Ολυμπιακός από την Λουντογκόρετς | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Τε, Αυγ 11th, 2021

Αποκλείστηκε στα πέναλτι ο Ολυμπιακός από την Λουντογκόρετς

olympiakos-2Πηγή: Eurokinissi

Σε ένα ματς για «γερά νεύρα», ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε από τη βουλγαρική Λουντογκόρετς στη διαδικασία των πέναλτι, για τον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι προηγήθηκαν στο 30ό λεπτό με όμορφο γκολ του Γιαν Εμβιλά και στο τέλος του α’ ημιχρόνου είχαν το προβάδισμα πρόκρισης, σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα, στο δεύτερο μέρος εμφανίστηκαν με τελείως διαφορετικό πρόσωπο.

Αρχικά, ισοφαρίστηκαν στο 49’ από το αυτογκόλ του Σεμέδο, ενώ στο 57’ ο Ανδρούτσος υπέπεσε σε απρόσεκτη παράβαση εντός της περιοχής του Ολυμπιακού και ο Κύπριος επιθετικός της Λουντογκόρετς, Πιέρος Σωτηρίου, μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που καταλογίστηκε.

Οι Πειραιώτες κατάφεραν να επανέλθουν στο παιχνίδι της πρόκρισης, κάνοντας το 2-2, επίσης, με πέναλτι που εκτέλεσε το Ελ Αραμπί.

Εξαιτίας της κατάργησης του κανονισμού του εκτός έδρας γκολ, με το σκορ στο 2-2, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, ενώ λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας ο Ολυμπιακός είδε τον Μπα να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το σκορ παρέμεινε ισόπαλο στη μισάωρη παράταση και στη διαδικασία των πέναλτι οι παίκτες της Λουντογκόρετς εμφανίστηκαν πιο ψύχραιμοι ευστοχώντας και στις 4 εκτελέσεις, ενώ οι παίκτες του Ολυμπιακού, έχασαν τα δύο από τα τρία που εκτέλεσαν.

Έτσι λοιπόν, ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία στο Europa League, αρχής γενομένης από την Πέμπτη 19 Αυγούστου, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σλόβαν Μπρατισλάβας, για τα play off του θεσμού.