Υπέρ του καθολικού εμβολιασμού και κατά της υχρεωτικότητας ο Σύλ. Εργαζ. Νοσοκ. Πρέβεζας
Ναι στον καθολικό εμβολιασμό, όχι στην υποχρεωτικότητα αυτού λέει ο Σύλλογος Εργαζομένων Νοσοκομείου Πρέβεζας.
Όπως υπογραμμίζει σε ανακοίνωσή του, από τις αρχές του έτους που ξεκίνησαν οι εμβολιασμοί για το υγειονομικό προσωπικό, το ΔΣ του συλλόγου με υψηλό αίσθημα ευθύνης συμμετείχε ενεργά στο να ενθαρρύνει το προσωπικό να εμβολιαστεί με αποτέλεσμα έχουν μέχρι σήμερα εμβολιαστεί σχεδόν το σύνολο του ιατρικού προσωπικού και πάνω από το 90% του συνόλου των εργαζομένων.
Ο Σύλλογος κάνει λόγο για στοχοποίηση του κλάδου συμμετέχοντας στην απεργία-αποχή που προκήρυξε η ΠΟΕΔΗΝ από το καθήκον της επίδειξης ή κατάθεσης πιστοποιητικού εμβολιασμού και συλλογής των εν λόγω πιστοποιητικών ή της συλλογής στοιχείων που αφορούν τον εμβολιασμό. Καταλήγοντας δε, αναφέρει ότι δεν θα επιτραπεί να τεθεί σε διαθεσιμότητα κανένας συνάδελφος τους, λέγοντας όχι στο διχασμό των εργαζομένων και τις τιμωρητικές απολύσεις των υγειονομικών.
(Δημοτική Ραδιοφωνία Πρέβεζας)