Στις 13 Σεπτεμβρίου το πρώτο κουδούνι στα σχολεία με νέα υγειονομικά πρωτόκολλα
Τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου θα χτυπήσει το πρώτο κουδούνι στα σχολεία για τη νέα σχολική χρονιά όπως ανακοίνωσε το Υπουργείο Παιδείας.
Παράλληλα ανακοίνωσε ότι μετά από σχετική εισήγηση της Επιτροπής Ειδικών εκπαιδευτικοί και μαθητές άνω των 12 ετών οφείλουν να προσέρχονται στα σχολεία με πιστοποιητικό εμβολιασμού, βεβαίωση παρελθούσας νόσησης από κορονοϊό (τελευταίου εξαμήνου) ή βεβαίωση αρνητικού εργαστηριακού τεστ, το οποίο θα πρέπει να πραγματοποιείται δύο φορές την εβδομάδα.
Οι ίδιες προϋποθέσεις θα ισχύσουν και για το εκπαιδευτικό προσωπικό και τους φοιτητές στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα. Τα νέα αναλυτικά πρωτόκολλα λειτουργίας των εκπαιδευτικών δομών αναμένεται να ανακοινωθούν κοντά στην ημερομηνία έναρξης του σχολικού και ακαδημαϊκού έτους.
Το υπουργείο Παιδείας παροτρύνει τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας που δεν έχουν ακόμη εμβολιαστεί να σπεύσουν να αξιοποιήσουν αυτήν την ασπίδα προστασίας από τον κορονοϊό, πριν την έναρξη της νέας σχολικής και ακαδημαϊκής χρονιάς. «Στόχος όλων μας, η προστασία της ατομικής και δημόσιας υγείας και η απρόσκοπτη λειτουργία των εκπαιδευτικών μας δομών», τονίζει η ανακοίνωση του υπουργείου.
(Δημοτική Ραδιοφωνία Πρέβεζας)