Απόψε Τρίτη η μουσικοχορευτική παράσταση του «Ορφέα»
Στην φωτογραφία από την αφίσα της εκδήλωσης εικονίζονται δύο Κολυβιάτες οργανοπαίχτες: ο Θανάσης Βλάχος (Καρανάσος) με το κλαρίνο (δεύτερος από αριστερά) και ο Βρεττός Χρήστος (Βερεστόντας) με το λαούτο (τελευταίος από αριστερά)
Απόψε, Τρίτη 17 Αυγούστου 2021, στις 21.30, στο Κηποθέατρο «Άγγελος Σικελιανός», θα πραγματοποιηθεί η μουσικοχορευτική παράσταση του «Ορφέα» “Σαν πας πουλί μου στη Φραγκιά, σαν πας στην Άγια-Μαύρα”, με τραγούδια και χορούς από την Λευκάδα.
Σκοπός αυτού του μουσικού ταξιδιού είναι η «προσέγγιση» στην μουσικοχορευτική παράδοση της Λευκάδας, κυρίως της Υπαίθρου.
Συμμετέχουν οι μουσικοί:
Κοτσίνης Γιώργος, κλαρίνο
Κωνσταντίνος Θωμάς, λαούτο-τραγούδι
Κόττορος Μανώλης, βιολί-τραγούδι
Κοτσόγιαννος Κωνσταντίνος, τσίμπαλο
Χατζηπαππά Δήμητρα, τραγούδι
Θα συμμετάσχει το χορευτικό τμήμα του «Ορφέα».