Έξι θετικά στα 251 rapid test που έγιναν χθες Παρασκευή στο ΚΑΠΗ Λευκάδας
Αρνητικά ήταν και τα 21 rapid test που διενεργήθηκαν στον Καστό
Έξι θετικά (2.39%), που αφορούν σε 3 άνδρες και 3 γυναίκες με διάμεση ηλικία τα 26 έτη, βρέθηκαν στα 251 rapid test που διενεργήθηκαν την Παρασκευή 20 Αυγούστου 2021 στο ΚΑΠΗ Λευκάδας.
Αντίθετα αρνητικά βρέθηκαν τόσο τα 21 rapid test που έγιναν από την κινητή μονάδα του ΕΟΔΥ με πρωτοβουλία του Δήμου Λευκάδας στον Καστό, όσο και τα 90 rapid test που διενεργήθηκαν με πρωτοβουλία της Περιφερειακής Ενότητας Λευκάδας και του Γενικού Νοσοκομείο Λευκάδας (ΓΝΛ), σε συνεργασία με την Κινητή Μονάδα Υγείας (ΚΟμΥ) Λευκάδας, στην Κεντρική Είσοδο του Διοικητηρίου.
Την ίδια μέρα πραγματοποιήθηκαν πανελλαδικά από τις ΚΟΜΥ του ΕΟΔΥ 140 δράσεις δωρεάν δειγματοληπτικού ελέγχου σε κεντρικά σημεία 64 Περιφερειακών Ενοτήτων της χώρας, στις οποίες διενεργήθηκαν 33.888 rapid test και ανευρέθηκαν 789 θετικά (2.33%). Από τις 789 περιπτώσεις, οι 377 αφορούν άνδρες και οι 412 γυναίκες με μέσο όρο ηλικίας τα 32.33 έτη.