Παγκόσμιο Κ20: Η ομάδα των μικρών τα πήγε περίφημα στη διοργάνωση του Ναϊρόμπι | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Δε, Αυγ 23rd, 2021

Παγκόσμιο Κ20: Η ομάδα των μικρών τα πήγε περίφημα στη διοργάνωση του Ναϊρόμπι

Συγχαρητήρια από το Τμήμα Αθλητισμού και Φυσικής Αγωγής της ΚΕ του ΚΚΕ

stivos-ellhnikh-omada

Πλούσια η σοδειά σε μετάλλια από τους Ελληνες αθλητές στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ20 στο Ναϊρόμπι.

Η Ελίνα Τζένγκο με σπουδαία εμφάνιση κατάφερε να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στον ακοντισμό με βολή στα 59,60 μέτρα.

Με βολή στα 77,78μ. ο Ορέστης Ντουσάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη σφυροβολία.

Χάλκινο μετάλλιο πήρε και η Ελλη – Ευτυχία Δεληγιάννη για τις επιδόσεις της στα 800 μ.

Η χώρα μας κατέκτησε την 21η θέση στον πίνακα των μεταλλίων και την 13η στο πίνακα βαθμολόγησης, που προκύπτει με βάση τις παρουσίες στην οχτάδα των αγωνισμάτων.

Οι θέσεις των αθλητών και αθλητριών μας στην διοργάνωση

Τελικοί

2η 59,60 μ. Ελίνα Τζένγκο Ακοντισμός

2ος 77,78 μ./76,25 μ. Ορέστης Ντουσάκης Σφυροβολία

3η 2.04.66/2.06.41/2.05.38 Έλλη-Ευτυχία Δεληγιάννη 800μ.

4η 4,05 μ. Αναστασία Ρέτσα Επί κοντώ

4η 48,99 μ. Σοφία Κεσσίδη Δισκοβολία

5η 48,84 μ. Αρετή Φιλιππίδου Δισκοβολία

6η 40.07/40.13 4Χ100 μ. Μιλιός, Καριοφύλλης, Γρανιτσιώτης, Παναγιωτόπουλο, Καμπίτσης (αναπλ.)

6η 14,57 μ. Αναστασία Ντραγκομίροβα Σφαιροβολία

6ος 72,24 μ./72,61 μ. Θοδωρής Ζιώγας Σφυροβολία

9η 49.31.80 Αναστασία Αντωνοπούλου 10χλμ. βάδην

10η 12,83 μ. (1,4)/12,93 μ.(-0,5) Σωτηρία Ράπτη Τριπλούν

10ος 52,83 μ./52.64 μ. Δημήτρης Παυλίδης Δισκοβολία

Ημιτελικοί

10η 23.77 (-0,1)/23.87 (0,4) Πολυνίκη Εμμανουηλίδου 200μ.

Προκριματικοί

14η 60.67 Άννα Χατζηπουργάνη 400 μ. εμπ.

16ος 16,92 μ. Κώστας Γεννίκης Σφαιροβολία

27ος 10.67 (-0,7) Νίκος Παναγιωτόπουλος 100 μ.

27ος 21.44 (0,2) Γιάννης Καριοφύλλης 200 μ.

32ος 21.83 (-1,0) Γιάννης Γρανιτσιώτης 200 μ.

– Ηλιάνα Τριανταφύλλου Επί κοντώ ακ.

– Σωτήρης Χύτας Επί κοντώ ακ.

– Κώστας Μπουζάκης Δισκοβολία ακ.

Συγχαρητήρια του ΚΚΕ

Συγχαρητήρια στην Ελίνα Τζένγκο, στον Ορέστη Ντουσάκη και την Έλλη Δεληγιάννη, που ήταν οι τρεις που ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου Κ20, που διεξήχθη στο Ναϊρόμπι, εκφράζει το Τμήμα Αθλητισμού και Φυσικής Αγωγής της ΚΕ του ΚΚΕ.

Επίσης, εκφράζει τα συγχαρητήριά του σε όλους τους αθλητές που συμμετείχαν καθώς και στους προπονητές και τους ανθρώπους του ΣΕΓΑΣ για την προετοιμασία των αθλητών, μέσα σε δύσκολες συνθήκες.

Είναι σημαντικό ότι από τα 21 αγόρια και κορίτσια που ταξίδεψαν στην Κένυα, οι 11 θα είναι και το 2022 στην ίδια κατηγορία και θα αγωνιστούν στο Παγκόσμιο του Κάλι, στην Κολομβία.