Και τι μας λέγανε οι δάσκαλοι?, ότι η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά. Μεγάλος προβληματισμός για αυτό πλέον.
Διότι απ ότι φαίνεται δεν ισχύει.Διότι στην Νικιάνα κλπ περιοχές υπάρχουν άρχοντες οικονομικά. Βαριά εισοδήματα, μεγάλα και πολλά σπίτια, αυτοκίνητα, καταστήματα, πλούτος, κοσμοπολιτισμός, σκάφη θαλάσσης.Αυτοί δεν ήταν και είναι οι άρχοντες ?? Αλλέως θα ήταν φτωχογεωργοί στον Αλέξανδρο Κολυβάτα Πλατύστομα Κιάφα.
Με την καθαριότητα τι γίνεται??
Οι παλιοί δάσκαλοι δεν μας τα είπαν καλά.
Το βρώμικο έμπεδο της Νικιάνας, το φρακαρισμένο απ την μόνιμη στάθμευση αυτοκινήφων έμπεδο, το ήδη έχων αρχίσει να μυρίζει από λύματα έμπεδο, είναι η κατάκτηση ζωής ανθρώπων που για αυτό ήταν προ-ορισμένοι. Κατώρθωσαν και πέτυχαν αυτό που επεδίωκαν να κατακτήσουν.
Για τούτο δεν διαμαρτύρεται κανείς , και απολαμβάνουν φιλάρεσκα την επιτυχία και την κατακτησή τους.
Και έτσι θα προχωρήσουν και είς ανώτερσ σημεία κατάκτησης, γισ την παραπέρα ικανοποίηση των πεπρωμένων των ώς άνθρωποι και τόπος.
Το κοινωνικό ιδεολογικό υπόβαθρο της τωρινής Νικιάνας είναι η αριστερά αντικρατική ιδεολογία του Αλεξάνδρου.
Εκει πρέπει να αναζητηθούν τα αίτια της σημερινής προβληματικής Νικιάνας.
Αλλά και το ιδεολογικό δεξιό συντηρητικό κρατικίζων υπόβαθρο της πόλης της Λευκάδος έδωσε χειρότερο προβληματικό αποτέλεσμα.
Άρα πρέοει οι πιθανοί μελετητές να βρούνε κοινές παραμέτρους στην βάση των ιδεολογιών και της κκινωνικής συγκροτησης, που να ισχύουν κοινά γθα την Νήσο Λευκάδα, και να εξηγούν τθς σημερινές προβληματικότητες ώς η υπάρχουσα κανονικότητα.
Το γεγονός ώς ερμηνευτικότητα ενισχύεται και σπό το σύμπτωμα Εξάνθεια και Κσλαμίτσι ( με τα κυκλοφοριακσ κροβλήματα) -αριστερού κοινωνικού υποβάθρου τόποι- αλλά και Νυδριού ( δεξιό υπόβαθρο) με τις χρόνιες εντάσεις και τελευταία και την οσμή λυμάτων εκάστοτε.
Τι υπάρχει στην Λευκάδα στην βάση των ιδεολογιών που οργανώνει κοινωνικά τις ιδεολογίες στο να δρομολογούν κοινωνικές προβληματικότητες και προβληματική κοινωνία?
Και τι μας λέγανε οι δάσκαλοι?, ότι η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά. Μεγάλος προβληματισμός για αυτό πλέον.
Διότι απ ότι φαίνεται δεν ισχύει.Διότι στην Νικιάνα κλπ περιοχές υπάρχουν άρχοντες οικονομικά. Βαριά εισοδήματα, μεγάλα και πολλά σπίτια, αυτοκίνητα, καταστήματα, πλούτος, κοσμοπολιτισμός, σκάφη θαλάσσης.Αυτοί δεν ήταν και είναι οι άρχοντες ?? Αλλέως θα ήταν φτωχογεωργοί στον Αλέξανδρο Κολυβάτα Πλατύστομα Κιάφα.
Με την καθαριότητα τι γίνεται??
Οι παλιοί δάσκαλοι δεν μας τα είπαν καλά.
Τα λεφτά δεν κάνουν καλύτερο τον άνθρωπο, αλλά αλλά χειρότερο.. Και στην Νικιάνα το βλέπουμε συνέχεια..
Έχουν καθαριστεί ήδη από τον αντιπρόεδρο του χωριού…
Το βρώμικο έμπεδο της Νικιάνας, το φρακαρισμένο απ την μόνιμη στάθμευση αυτοκινήφων έμπεδο, το ήδη έχων αρχίσει να μυρίζει από λύματα έμπεδο, είναι η κατάκτηση ζωής ανθρώπων που για αυτό ήταν προ-ορισμένοι. Κατώρθωσαν και πέτυχαν αυτό που επεδίωκαν να κατακτήσουν.
Για τούτο δεν διαμαρτύρεται κανείς , και απολαμβάνουν φιλάρεσκα την επιτυχία και την κατακτησή τους.
Και έτσι θα προχωρήσουν και είς ανώτερσ σημεία κατάκτησης, γισ την παραπέρα ικανοποίηση των πεπρωμένων των ώς άνθρωποι και τόπος.
Το κοινωνικό ιδεολογικό υπόβαθρο της τωρινής Νικιάνας είναι η αριστερά αντικρατική ιδεολογία του Αλεξάνδρου.
Εκει πρέπει να αναζητηθούν τα αίτια της σημερινής προβληματικής Νικιάνας.
Αλλά και το ιδεολογικό δεξιό συντηρητικό κρατικίζων υπόβαθρο της πόλης της Λευκάδος έδωσε χειρότερο προβληματικό αποτέλεσμα.
Άρα πρέοει οι πιθανοί μελετητές να βρούνε κοινές παραμέτρους στην βάση των ιδεολογιών και της κκινωνικής συγκροτησης, που να ισχύουν κοινά γθα την Νήσο Λευκάδα, και να εξηγούν τθς σημερινές προβληματικότητες ώς η υπάρχουσα κανονικότητα.
Το γεγονός ώς ερμηνευτικότητα ενισχύεται και σπό το σύμπτωμα Εξάνθεια και Κσλαμίτσι ( με τα κυκλοφοριακσ κροβλήματα) -αριστερού κοινωνικού υποβάθρου τόποι- αλλά και Νυδριού ( δεξιό υπόβαθρο) με τις χρόνιες εντάσεις και τελευταία και την οσμή λυμάτων εκάστοτε.
Τι υπάρχει στην Λευκάδα στην βάση των ιδεολογιών που οργανώνει κοινωνικά τις ιδεολογίες στο να δρομολογούν κοινωνικές προβληματικότητες και προβληματική κοινωνία?