Δημοτική αντιπροσωπία θα επισκεφτεί την αδελφοποιημένη με τη Λευκάδα πόλη της Οδησσού
Ο Δήμος Λευκάδας έχει επίσημα προσκληθεί να επισκεφτεί από 1 έως 3 Σεπτεμβρίου 2021 την αδελφοποιηµένη µε τη Λευκάδα πόλη της Οδησσού, στο πλαίσιο των εορτασµών της Ηµέρας της πόλης.
Στην ουκρανική πόλη θα μεταβεί δημοτική αντιπροσωπεία αποτελούμενη από τον Αντιδήμαρχο κ. Γαζή Αναστάσιο και την ειδική συνεργάτιδα του Δημάρχου κ. Φίλιππα Ιωάννα.
Τα έξοδα φιλοξενίας (διαµονής και διατροφής) στην Οδησσό θα καλυφθούν από τον ∆ήµο της πόλης Οδησσού.
Σημειωτέον ότι ο λευκαδίτης Θεόδωρος Φλογαΐτης, συμβολαιογράφος και εμπορομεσίτης, ο οποίος είχε εγκατασταθεί στην Οδησσό, έγινε Δήμαρχός της το διάστημα 1794-1796 και η συμβολή του στην ανάπτυξη της πόλης ήταν σημαντική.