Στάση εργασίας έγινε στο Νοσοκομείο κατά της υποχρεωτικότητας του εμβολιασμού ως όχημα για απολύσεις
Σε δίωρη στάση εργασίας από τις 8.00 π.μ. έως τις 10.00 π.μ. και συγκέντρωση στον προαύλιο χώρο του νοσοκομείου προχώρησαν την Πέμπτη 26 Αυγούστου 2021 εργαζόμενοι στο Γενικό Νοσοκομείο Λευκάδας στο πλαίσιο των πανελλαδικών κινητοποιήσεων που είχε εξαγγείλει η ΠΟΕΔΗΝ ενάντια στην υποχρεωτικότητα των εμβολιασμών, η οποία έχει καταθέσει επίσης αίτημα αναστολής και ακύρωσης του Νόμου στο Συμβούλιο Επικρατείας.
Το σωματείο λέει «ναι» στον μαζικό – καθολικό εμβολιασμό, ενώ τάσσεται ενάντια στον υποχρεωτικό εμβολιασμό που αποτελεί όχημα για αναστολές εργασίας, απολύσεις και διώξεις. Ζητά να αποσυρθεί άμεσα η απαράδεκτη τροπολογία της κυβέρνησης και να ληφθούν μέτρα για την ενίσχυση του δημόσιου συστήματος Υγείας μπροστά στο τέταρτο κύμα της πανδημίας.