Αμφιλοχία: Αγνοείται 29χρονος που έπεσε στη θάλασσα μετά από δυνατό μπουρίνι
Άκαρπες ως ώρας οι έρευνες για τον εντοπισμό του
Σύμφωνα με το Λιμενικό Σώμα – Ελληνική Ακτοφυλακή ενημερώθηκαν το απόγευμα της Πέμπτης 26 Αυγούστου οι Λιμενικές Αρχές Αμφιλοχίας, Πρέβεζας και Λευκάδας, ότι 29χρονος επιβάτης του ερασιτεχνικού σκάφους «ΑΓΙΟΣ» Σ.Π. 392 Α΄, με συνολικά δύο επιβαίνοντες, έπεσε στη θάλασσα, ενώ εκτελούσαν πλου στην ευρύτερη θαλάσσια περιοχή λιμένα Μενιδίου Αμβρακικού κόλπου, λόγω αιφνίδιων δυσμενών καιρικών συνθηκών και αγνοείται.
Άμεσα υπό τον συντονισμό του Ενιαίου Κέντρου Συντονισμού Έρευνας και Διάσωσης Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. ξεκίνησαν έρευνες για τον εντοπισμό του 29χρονου, με τη συμμετοχή δύο περιπολικών σκαφών Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., πέντε ιδιωτικών σκαφών, ενός ιδιώτη δύτη, δύο περιπολικών οχημάτων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ από ξηράς, καθώς απογειώθηκε ελικόπτερο Π.Α., με αρνητικά μέχρι στιγμής αποτελέσματα.
Τυχόν εξελίξεις θα αναφερθούν με νεότερο δελτίο τύπου.