Κι ένα παλιό κοτέτσι… ( ; )
Αν δεν απατώμαστε πρόκειται για ένα παλιό κοτέτσι. Έτσι τουλάχιστον τα έχουμε σε ανάμνηση τα παλιά κοτέτσια που κούρνιαζαν τα βράδια οι κότες. Η πατέντα κατασκευής ήταν κοινή για τα περισσότερα χωριά της Λευκάδας.
Στηρίζονταν σε τέσσερις σχετικά ψηλές ξύλινες κολώνες και μπροστά ήταν η σκάλα για να ανεβαίνουν οι κότες, που απομακρύνονταν μετά το κούρνιασμά τους αφού πρώτα κλείνονταν η είσοδος. Κάτω στο έδαφος μαζεύονταν σωρό οι κοτσιλιές που χρησιμοποιούταν σαν οικολογικό λίπασμα (είχαν μεγάλη περιεκτικότητα σε άζωτο).
Την φωτογραφία την βρήκαμε στα φωτογραφικά μας αρχεία (πάντα είχαμε πρόβλημα στην αρχειοθέτηση λόγω της πληθώρας των φωτογραφιών αλλά κυρίως λόγω των επαναλαμβανόμενων θεμάτων) σε ένα παλιό -από το 2012- άλμπουμ που του είχαμε δώσει τον τίτλο «sfakiotes». Δεν θυμόμαστε πλέον αν όλες οι φωτογραφίες του άλμπουμ είναι από τα Λαζαράτα ή και από άλλα χωριά των Σφακιωτών. Το παραθέτουμε…
Άλμπουμ με 48 φωτογραφίες
Για να δείτε το άλμπουμ σε ξεχωριστό παράθυρο κάντε κλικ στον τίτλο