Μελοποιήσεις: Συναυλία με τραγούδια σύγχρονων Ελλήνων συνθετών
Τραγούδια ερμήνευσε μεταξύ άλλων η Λευκαδίτισσα μέτζο σοπράνο Ιωάννα Βρακατσέλη
Του Μίμη Κούρτη
Χτες το βράδυ στον πολυχώρο του συλλόγου «ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ», και στην αίθουσα της μουσικής βιβλιοθήκης «ΛΙΛΙΑΝ ΒΟΥΔΟΥΡΗ», του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών, πραγματοποιήθηκε μια σημαντική συναυλία με μουσική σύγχρονων Ελλήνων συνθετών.
Οι σπουδαίοι συνθέτες, Νίκος Αθανασάκης, Παναγιώτης Θεοδοσίου, Κώστας Μαντζώρος, Κώστας Ρεκλειτης, Γιάννης Σφυρής, Ευδοξία Υψηλάντου, και Νίκος Χαριζανος, μελοποίησαν στίχους σπουδαίων ποιητών μας. (Σαπφώ, Ευριπίδης, Καβάφης Ελύτης, Σεφέρης, Καρυωτάκης, Σκαρίμπας, Λαπαθιώτης, Νάνος Βαλαωρίτης, Βαλβίδας, Τριανταφύλλου, Κατσαρός, Ράπτη, Μαργαρίτη).
Οι πιανίστες Παναγιώτης Κράμπης και Χρήστος Μαρίνος συνόδεψαν τους τέσσερις καταπληκτικούς ερμηνευτές: τη ΧΑΡΑ ΚΑΛΑΤΖΙΔΟΥ, την ΕΙΡΗΝΗ ΠΟΛΥΔΩΡΟΥ, τον ΓΙΑΝΝΗ ΦΙΛΙΑ (πολλά υποσχόμενος ο νεαρός ερμηνευτής), και την σπουδαία Λευκαδίτισσα μέτζο σοπράνο ΙΩΑΝΝΑ ΒΡΑΚΑΤΣΕΛΗ.
Το κοινό που είχε γεμίσει την αίθουσα, νεανικό στη πλειοψηφία του, όρθιο και για πολύ ώρα χειροκροτούσε τους συντελεστές, επιβεβαιώνοντας την επιτυχία της βραδιάς.
Μίμης Κούρτης – Καισαριανή, 27 Νοεμβρίου 2021.