Δυο εξωτικά δεντράκια σε πλατειούλα της πόλης της Λευκάδας
Φωτογραφήσαμε και τα δυο δεντράκια, το ένα δίπλα στο άλλο, σε μια no name πλατειούλα (ίσως και να ΄χει όνομα αλλά δεν φαίνεται πουθενά όπως επίσης και σε πολλά άλλα μέρη) στην πόλη της Λευκάδας. Βρίσκεται στην οδό Θεόδωρου Στράτου, απέναντι από τους παιδικούς σταθμούς.
Ο Π.Γ. Γεννάδιος («Λεξικόν Φυτολογικόν», Αθήνα, 1914) περιγράφει το πρώτο φυτό ως Βραχυχίτων (Brachychiton) της τάξης των Στερκουλιωδών. Το γένος περιλαμβάνει θάμνους και δέντρα ιθαγενή της Αυστραλίας. Όπως γράφει, ο Βραχυχίτων ο ετερόφυλλος (Brachychiton diversifolium) είναι μεγάλο δασικό δέντρο που είναι χρήσιμο για δεντροστοιχίες. Ευδοκιμεί σε πολλά μέρη της Ελλάδας. Το ξύλο του είναι ευέλικτο και σκληρό, το δε φύλλωμά του κτηνοτροφικό.
Σύμφωνα με το σάιτ zeliosgi.gr το δέντρο λέγεται στα αγγλικά bottle tree, δηλαδή δέντρο μπουκάλι καθώς αν ανοίξει κάποιος μια τρύπα στον κορμό του και το πιέσει τριγύρω μπορεί να αντλήσει νερό. Το δέντρο αποθηκεύει το νερό των αντλήσεων του για να το “χρησιμοποιήσει” σε περιόδους ξηρασίας αλλά κι ως αυτοπροστασία σε περίπτωση πυρκαγιάς.
Πρόκειται για ένα ιδιαίτερα ανθεκτικό, δηλαδή, δέντρο, όχι μόνο στη ξηρασία και τη φωτιά αλλά και στον παγετό, τις ασθένειες, τα ζιζάνια ακόμη και την ατμοσφαιρική ρύπανση, λόγος για τον οποίο χρησιμοποιείται ολοένα και περισσότερο στα πάρκα των αστικών κέντρων. Δεν παρουσιάζει όμως ιδιαίτερη ανθεκτικότητα στην αλατότητα.
Το άλλο δεντράκι που βρισκόταν δίπλα ακριβώς από το προαναφερόμενο, είναι μάλλον ένα είδος Λιγούστρου (Ligustrum) της τάξης των Ελαιωδών, όπως αναφέρει ο Π.Γ. Γεννάδιος. Το γένος περιλαμβάνει 24 είδη που είναι θάμνοι ή δέντρα αειθαλή και φυλλοβόλα και μερικά κοσμητικά.
Αυτοφυές είδος της ελληνικής χλωρίδας είναι το Λιγούστρο το κοινόν (Ligustrum vulgare), η κοινώς Αγριομυρτιά ή Νεροβεργιά. Από τα εξωτικά είδη ο Π.Γ. Γεννάδιος αναφέρει ως συνηθέστερο το Λιγούστρο το ιαπωνικό (Ligustrum japonicum) και το Λιγούστρο το στίλβον (Ligustrum lucidum), που είναι και τα δύο ιθαγενή δέντρα της Ιαπωνίας και της Κίνας. Το Λιγούστρο το ιαπωνικό εισήχθηκε πριν πολλά χρόνια στη χώρα μας και απαντάται σήμερα σε πολλά μέρη.