Οι Θησαυροί της Λευκάδας προσεχώς στο κανάλι Πειρατολόγιο – Piratologio στο YouTube
Το κανάλι στο YouTube Πειρατολόγιο – Piratologio βρέθηκε στην Λευκάδα 10-13 Μαρτίου για τα γυρίσματα δύο επεισοδίων, το πρώτο για τους μοναδικούς απόγονους πειρατών της Ελλάδας που βρίσκονται και κατοικούν στο νησί μας, και το δεύτερο για τους θησαυρούς που υπάρχουν στην πόλη της Λευκάδας.
Κάστρο Αγίας Μαύρας, Μνημείο πειρατών, παραλία Πευκούλια, σύλλογος Ορφέας, μουσείο φωνογράφου, φιλαρμονική Λευκάδας, κατασκευή Λευκαδίτικιων μαχαιριών και πολλά άλλα είναι η πολιτιστική λεία που ανακάλυψε το Πειρατολόγιο στο πέρασμά του.
Σύμφωνα μάλιστα με πληροφορίες σε ένα από τα δύο επεισόδια εμφανίζεται και ο δήμαρχος Λευκάδας κ. Χαράλαμπος Καλός ο οποίος παρουσιάζει 2 θησαυρούς της πόλης, το μουσείο του Άγγελου Σικελιανού και τον κινηματογράφο Απόλλων με την επικείμενη αναπαλαίωση του.
Τα επεισόδια θα ανέβουν σε λίγες μέρες στο YouTube αλλά ας πάρουμε μια γεύση από τις φωτογραφίες backstage της ομάδας Facebook: Πειρατολόγιο-Piratologio.