Δεν εμπνέει ανησυχία η προ ολίγου κινητοποίηση της Πυροσβεστικής
Συναγερμός σήμανε το απόγευμα του Σαββάτου 19 Μάρτη 2022 στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Λευκάδας με το πρώτο πυροσβεστικό όχημα να περνάει γύρω στις 6.00 το απόγευμα από τη Νικιάνα, καθώς υπήρξε ειδοποίηση για εκδήλωση πυρκαγιάς σε σπίτι στο Κατωχώρι.
Όμως, η κινητοποίηση της Πυροσβεστικής δεν εμπνέει καμία ανησυχία, αφού, σύμφωνα με πληροφορίες, οφείλεται σε κάψιμο υπολειμμάτων κλαδεμάτων, συνηθισμένο φαινόμενο σε όλο το νησί της Λευκάδας την εποχή αυτή.