Με ανοιξιάτικο καιρό η κατάθεση στεφάνων από τους μαθητές για την 25η Μαρτίου
Με το θερμόμετρο να δείχνει τους 26 βαθμούς Κελσίου στο πληροφοριακό πάνελ του Δήμου στην παραλία της πόλης της Λευκάδας, ολοκληρώθηκε γύρω στις 11:30 το πρωί της Πέμπτης 24 Μαρτίου 2022 η κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο της πόλης από εκπροσώπους των μαθητών των σχολείων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, μετά το πέρας της οποίας τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή και εψάλη ο Εθνικός Ύμνος, συνοδεία της χορωδίας του Μουσικού Σχολείου.
Ο επίσημος εορτασμός της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου 1821 είχε ξεκινήσει νωρίτερα το πρωί με επετειακές ομιλίες και εκδηλώσεις στα σχολεία με θέμα τη σημασία της εορτής.
Την 25η Μαρτίου, ανήμερα της εορτής, οι εκδηλώσεις θα συνεχιστούν με την επίσημη δοξολογία στις 11:00 το πρωί στον μητροπολιτικό ναό της Ευαγγελιστρίας Λευκάδας και την εκφώνηση του πανηγυρικού της ημέρας από την εκπαιδευτικό του 1ου Γενικού Λυκείου Λευκάδας, κα. Κοσιώνη Μαρία, την επιμνημόσυνη δέηση και την κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο της πόλης στις 11:30, και την καθιερωμένη παρέλαση στην παραλία που θα ξεκινήσει στις 12:00 το μεσημέρι συνοδεία της μπάντας της Φιλαρμονικής.