Προήχθη σε Υποστράτηγο και παραμένει στη ΓΕΠΑΔ Ιονίων Νήσων ο Θεόδωρος Αθανασόπουλος
Προακτέοι στο βαθμό του Υποστρατήγου, για κάλυψη κενών οργανικών θέσεων του βαθμού αυτού, κρίθηκαν έντεκα (11) Ταξίαρχοι Γενικών και Ειδικών Καθηκόντων, κατά τις κρίσεις των Ταξιάρχων της Ελληνικής Αστυνομίας από το Ανώτατο Συμβούλιο του Σώματος, υπό την Προεδρία του Αρχηγού της Ελληνικής Αστυνομίας Αντιστρατήγου Κωνσταντίνου Σκούμα και τη συμμετοχή των Αντιστρατήγων του Σώματος Γεωργίου Γιάννινα και Λάζαρου Μαυρόπουλου.
Μεταξύ των προακτέων στον βαθμό του Υποστρατήγου είναι και ο Θεόδωρος Αθανασόπουλος, ο οποίος με απόφαση του Αρχηγού της Ελληνικής Αστυνομίας, Αντιστράτηγου Κωνσταντίνου Σκούμα, τοποθετήθηκε στη Γενική Περιφερειακή Αστυνομική Διεύθυνση Ιονίων Νήσων, όπου υπηρετεί, ως Γενικός Περιφερειακός Αστυνομικός Διευθυντής.