Με επιτυχία η πρεμιέρα της παράστασης «Η ενάτη εντολή» που παρουσίασε η θεατρική ομάδα του Συλλόγου Νικιάνας «οι Σκάροι»
Οι παραστάσεις θα συνεχιστούν το Σαββατοκύριακο 2 και 3 Απρίλη
Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Παρασκευής 1 Απρίλη 2022, στο Φουαγιέ του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Λευκάδας, η πρεμιέρα της παράστασης «Η ενάτη εντολή» του Διονύση Δουβίτσα (Πριονά), που παρουσίασε σε σκηνοθεσία Εμμανουήλ Δουβίτσα η θεατρική ομάδα του Πολιτιστικού Συλλόγου Νικιάνας «οι Σκάροι», μετά από δύο χρόνια υποχρεωτικής απραξίας εξαιτίας της πανδημίας.
Οι παραστάσεις θα συνεχιστούν στον ίδιο χώρο και την ίδια ώρα (21.00) το Σαββατοκύριακο 2 και 3 Απρίλη.
Την παράσταση τίμησαν με την παρουσία τους ο βουλευτής Λευκάδας, κ. Αθανάσιος Καββαδάς, ο Δήμαρχος Λευκάδας, κ. Χαράλαμπος Καλός, ο επικεφαλής της δημοτικής παράταξης «Όλοι για τη Λευκάδα» και τέως Δήμαρχος Λευκάδας, κ. Κωνσταντίνος Δρακονταειδής, και άλλοι, μεταξύ των οποίων πολλοί Νικιανιώτες και φίλοι των συντελεστών, που έδειχναν να την απολαμβάνουν, κρίνοντας από τα χειροκροτήματα αλλά και τα χαμόγελα ικανοποίησης μετά το πέρας του έργου.
Εκ μέρους του ΔΣ του Συλλόγου τους καλεσμένους καλωσόρισε η Ευγενία Κολυβά, η οποία αφού τους ευχαρίστησε για την παρουσία τους καθώς και τους χορηγούς που στάθηκαν για μια ακόμη φορά κοντά στον σύλλογο, κάλεσε τους θεατές να κρίνουν με επιείκεια τους συντελεστές της παράστασης γιατί καλέστηκαν να δουλέψουν σε δύσκολες συνθήκες, λόγω κορονοϊού, για να φέρουν εις πέρας το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ειδική αναφορά έκανε στον πόλεμο που βρίσκεται σε εξέλιξη στην Ουκρανία, σημειώνοντας ότι η πολιτιστική δημιουργία, ιδιαίτερα σε αυτές τις δύσκολες μέρες, θα πρέπει να ενώνει τους λαούς, να είναι η όαση στις συνειδήσεις και στις καρδιές των ανθρώπων και να φωτίζει την πανανθρώπινη απαίτηση για ειρήνη, ενάντια σε κάθε πόλεμο.
ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ
ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ – ΔΙΑΣΚΕΥΗ – ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑ: | Εμμανουήλ ΔΟΥΒΙΤΣΑΣ |
ΣΚΗΝΙΚΑ: | Εμμανουήλ ΔΟΥΒΙΤΣΑΣ, Θεόδωρος ΔΟΥΒΙΤΣΑΣ, Αικατερίνη ΣΙΩΖΙΟΥ-ΚΟΛΥΒΑ, Ευγενία ΚΟΛΥΒΑ, Κωνσταντίνος ΒΕΡΥΚΙΟΣ, Χρήστος ΚΑΤΩΠΟΔΗΣ, Νικόλαος Χρ. ΒΡΕΤΤΟΣ, Πανταζής ΔΟΥΒΙΤΣΑΣ, Άρης ΣΙΩΖΙΟΣ |
ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ – ΑΦΙΣΑ: | Εμμανουήλ ΔΟΥΒΙΤΣΑΣ |
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: | Εμμανουήλ ΔΟΥΒΙΤΣΑΣ, Βασιλική ΚΑΒΒΑΔΑ |
ΦΩΤΙΣΜΟΣ – ΗΧΟΣ: | Ξενοφών ΚΟΨΙΔΑΣ (Ηχοφωτιστική Λευκάδας) |
ΠΟΙΗΜΑ – ΠΡΟΛΟΓΟΣ: | Ιωάννα ΚΟΚΛΑ |
ΜΑΚΙΓΙΑΖ: | Παναγιώτα ΓΕΩΡΓΑΚΗ |
ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΑ: | Ευάγγελος ΜΑΝΩΛΙΤΣΗΣ (Σχολή χορού: Ευρυδίκη Μεσσήνη) |
ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ – ΡΟΛΟΙ
ΔΑΣΚΑΛΟΣ: | Ξενοφώντας ΔΟΥΒΙΤΣΑΣ |
ΣΤΕΦΑΝΟΣ: | Εμμανουήλ ΔΟΥΒΙΤΣΑΣ |
ΠΕΝΙΩ: | Αικατερίνη ΚΟΛΥΒΑ-ΣΙΩΖΙΟΥ |
ΓΚΟΛΦΩ: | Σπυριδούλα ΒΛΑΧΟΥ |
ΛΟΥΚΙΑ: | Ιωάννα ΚΑΒΒΑΔΑ |
ΣΤΑΘΗΣ: | Θεόδωρος ΔΟΥΒΙΤΣΑΣ |
ΕΝΟΜΑΤΑΡΧΗΣ – ΠΟΙΗΜΑ: | Γεώργιος ΜΠΑΡΚΑΣ |
ΠΑΠΠΑΣ: | Αναστάσιος ΛΑΖΑΡΗΣ |
Ο ΜΙΚΡΟΣ ΦΩΝΤΑΣ: | Αθανάσιος ΛΙΠΑΣ |
ΤΣΟΥΠΡΕΣ: | Πηνελόπη ΚΟΥΤΣΟΛΙΑΚΟΥ – Σαβίνα ΜΑΡΑΓΚΟΥ |
ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΟΙ ΡΟΛΟΙ
ΠΕΛΑΤΗΣ ΚΑΦΕΝΕΙΟΥ: | Νικόλαος ΙΓΝΑΤΙΑΔΗΣ |
ΧΩΡΙΑΝΕΣ: | Ιωάννα ΔΟΥΒΙΤΣΑ, Βασιλική ΚΑΒΒΑΔΑ, Ευγενία ΚΟΛΥΒΑ |
Το έργο διαδραματίζεται στα «πέτρινα χρόνια», μέσα στις συνθήκες της ταραγμένης πολιτικής κατάστασης μετά το τέλος του Εμφυλίου στον Αλέξανδρο Λευκάδας. Τα κύρια πρόσωπα του έργου, καθώς και η ιστορία που πραγματεύεται είναι φανταστικά. Αρκετά πρόσωπα που ακούγονται στους διαλόγους είναι πραγματικά. Το έργο είναι γραμμένο στην τοπική διάλεκτο σε σύνθεση με την νεώτερη καθομιλουμένη ώστε να γίνεται κατανοητή η γλώσσα σε ευρύτερο κοινό.