Απόψε Κυριακή η τελευταία παράσταση της θεατρικής ομάδας του Συλλόγου «οι Σκάροι»
Η θεατρική παράσταση «Η ενάτη εντολή» του Διονύση Δουβίτσα (Πριονά), που παρουσιάζει σε σκηνοθεσία Μανώλη Δουβίτσα η θεατρική ομάδα του Πολιτιστικού Συλλόγου Νικιάνας «οι Σκάροι», ρίχνει αυλαία σήμερα, Κυριακή 3 Απρίλη 2022, στο Φουαγιέ του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Λευκάδας, στις 21:00.
Το έργο διαδραματίζεται στα «πέτρινα χρόνια», μέσα στις συνθήκες της ταραγμένης πολιτικής κατάστασης μετά το τέλος του Εμφυλίου στον Αλέξανδρο Λευκάδας. Τα κύρια πρόσωπα του έργου, καθώς και η ιστορία που πραγματεύεται είναι φανταστικά. Αρκετά πρόσωπα που ακούγονται στους διαλόγους είναι πραγματικά. Το έργο είναι γραμμένο στην τοπική διάλεκτο σε σύνθεση με την νεώτερη καθομιλουμένη ώστε να γίνεται κατανοητή η γλώσσα σε ευρύτερο κοινό.
ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ
ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ – ΔΙΑΣΚΕΥΗ – ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑ: | Εμμανουήλ ΔΟΥΒΙΤΣΑΣ |
ΣΚΗΝΙΚΑ: | Εμμανουήλ ΔΟΥΒΙΤΣΑΣ, Θεόδωρος ΔΟΥΒΙΤΣΑΣ, Αικατερίνη ΣΙΩΖΙΟΥ-ΚΟΛΥΒΑ, Ευγενία ΚΟΛΥΒΑ, Κωνσταντίνος ΒΕΡΥΚΙΟΣ, Χρήστος ΚΑΤΩΠΟΔΗΣ, Νικόλαος Χρ. ΒΡΕΤΤΟΣ, Πανταζής ΔΟΥΒΙΤΣΑΣ, Άρης ΣΙΩΖΙΟΣ |
ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ – ΑΦΙΣΑ: | Εμμανουήλ ΔΟΥΒΙΤΣΑΣ |
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: | Εμμανουήλ ΔΟΥΒΙΤΣΑΣ, Βασιλική ΚΑΒΒΑΔΑ |
ΦΩΤΙΣΜΟΣ – ΗΧΟΣ: | Ξενοφών ΚΟΨΙΔΑΣ (Ηχοφωτιστική Λευκάδας) |
ΠΟΙΗΜΑ – ΠΡΟΛΟΓΟΣ: | Ιωάννα ΚΟΚΛΑ |
ΜΑΚΙΓΙΑΖ: | Παναγιώτα ΓΕΩΡΓΑΚΗ |
ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΑ: | Ευάγγελος ΜΑΝΩΛΙΤΣΗΣ (Σχολή χορού: Ευρυδίκη Μεσσήνη) |
ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ – ΡΟΛΟΙ
ΔΑΣΚΑΛΟΣ: | Ξενοφώντας ΔΟΥΒΙΤΣΑΣ |
ΣΤΕΦΑΝΟΣ: | Εμμανουήλ ΔΟΥΒΙΤΣΑΣ |
ΠΕΝΙΩ: | Αικατερίνη ΚΟΛΥΒΑ-ΣΙΩΖΙΟΥ |
ΓΚΟΛΦΩ: | Σπυριδούλα ΒΛΑΧΟΥ |
ΛΟΥΚΙΑ: | Ιωάννα ΚΑΒΒΑΔΑ |
ΣΤΑΘΗΣ: | Θεόδωρος ΔΟΥΒΙΤΣΑΣ |
ΕΝΟΜΑΤΑΡΧΗΣ – ΠΟΙΗΜΑ: | Γεώργιος ΜΠΑΡΚΑΣ |
ΠΑΠΠΑΣ: | Αναστάσιος ΛΑΖΑΡΗΣ |
Ο ΜΙΚΡΟΣ ΦΩΝΤΑΣ: | Αθανάσιος ΛΙΠΑΣ |
ΤΣΟΥΠΡΕΣ: | Πηνελόπη ΚΟΥΤΣΟΛΙΑΚΟΥ – Σαβίνα ΜΑΡΑΓΚΟΥ |
ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΟΙ ΡΟΛΟΙ
ΠΕΛΑΤΗΣ ΚΑΦΕΝΕΙΟΥ: | Νικόλαος ΙΓΝΑΤΙΑΔΗΣ |
ΧΩΡΙΑΝΕΣ: | Ιωάννα ΔΟΥΒΙΤΣΑ, Βασιλική ΚΑΒΒΑΔΑ, Ευγενία ΚΟΛΥΒΑ |
Κατεβηκανε οι χωριατες στη χώρα κι είδαμε και τσότσο θέατρο, εστω κι αυτο, χωρίς πολλές απαιτήσεις. Απλό.Οι ντόπιοι της πόλης αναμένοντας το τέλειο θα ανεβάσουν το Μολλιέρο ή το κανάλι του Πλιού και θα ακούσουμε λανσιέδες αντί για το μπάλλο… Μπορεί και κανένα δυσνόητο απο εκείνα με τήν πολύ κουλτούρα.Ελατε τώρα..