Τρίδυμα, κι όλα της μοιάζουν…
Κάθισα αρκετή ώρα σήμερα το μεσημέρι και τα χάζευα να βόσκουν αμέριμνα στο μικρό λιβαδάκι καθώς ανέσυραν ξεχασμένες θύμησες (η οικογένειά μου είχε μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του 1960 ένα μικρό κοπάδι με πρόβατα στο χωριό). Μέχρι που πέρασε ένας περιπατητής με σκύλο και τρόμαξαν αναγκάζοντάς τα να μαζευτούν μπουλούκι.
Η συγκεκριμένη προβατίνα φαίνεται να έχει γεννήσει τρία μικρά αρνάκια που έμοιασαν όλα στη μάνα τους, με μαύρες κηλίδες γύρω από τα μάτια, στα αυτιά και στη μύτη. Δεν γνωρίζουμε αν χαρακτηρίζουν κάποια ράτσα. Άλλοτε κάθονταν ξαπλωμένα στο χορτάρι και άλλες φορές αναζητούσαν λαίμαργα τα μαστάρια της μάνας τους. Είναι μικρά ακόμη και θα την γλυτώσουν το Πάσχα που μας έρχεται.
Εκείνο που δεν θυμάμαι είναι αυτό με τις καρακάξες που παρατηρήσαμε να κάθονται πάνω σε κάποιες προβατίνες. Όπως διαβάζουμε, αυτό συμβαίνει γιατί αναζητούν τσιμπούρια, καθώς και μαλλί ή τρίχες για τις φωλιές τους.