Πεταλούδες του τόπου μας: Colias crocea («Κωλιάς η κροκωτή»)
Όση ώρα την παρακολουθήσαμε δεν άνοιξε ούτε μια φορά τα φτερά της όταν καθόταν. Την φωτογραφήσαμε πρόσφατα σε ένα ακαλλιέργητο χωράφι στη Νικιάνα Λευκάδας.
Αναγνωρίστηκε ως Colias crocea («Κωλιάς η κροκωτή»), μια πεταλούδα της οικογένειας Pieridae (Πιερίδων) που απαντάται σε πολλά μέρη της Ελλάδας. Το χρώμα τον φτερών της στο πάνω μέρος είναι κίτρινο προς πορτοκαλοκίτρινο, με ένα μαύρο σημάδι στην άκρη του κελιού.
Σύμφωνα με το site nature-greec.blogspot.com η ετυμολογία του ονόματός της προέρχεται από το Colias < Κωλιάς παλιά θεότητα της Αττικής που αργότερα ταυτίστηκε με την Αφροδίτη και το crocea < κρόκος = κρόκινη, κροκωτή, επειδή το πάνω μέρος των φτερών έχει πορτοκαλοκίτρινο χρώμα, όπως πολλοί κρόκοι.