Έτοιμα τα βάγια στη Νικιάνα Λευκάδας!
Κυριακή «Των Βαγιώνε», η Κυριακή που μας έρχεται, η οποία σηματοδοτεί την έναρξη της Μεγάλης Εβδομάδας και γυναίκες της Νικιάνας ετοίμασαν τα βάγια, που θα μοιραστούν στους πιστούς σε ανάμνηση του γεγονότος της «μετά Βαΐων και κλάδων» εισόδου του Χριστού στα Ιεροσόλυμα, όπως το περιγράφουν οι συγγραφείς των Ευαγγελίων.
Μετά το φτιάξιμό τους τα βάγια τοποθετήθηκαν μέσα σε «καλές» κόφες, σαν αυτές που χρησιμοποιούσαν παλιά στους γάμους, και τοποθετήθηκαν στον ενοριακό ναό Μεταμόρφωσης του Σωτήρος για να μοιραστούν την ερχόμενη Κυριακή μετά την λειτουργία από τον εφημέριο στους πιστούς.
Δάφνη, δεντρολίβανο και ένα φυλλαράκι φοίνικα έχει το κάθε ματσάκι. Τα βάγια συνηθίζονταν στα χωριά μας παλιά να τα κρεμούν οι μανάδες μας όλο το χρόνο πάνω από τα εικονίσματα του σπιτιού.