Το έθιμο καλά κρατεί!
Μέρες σαν αυτές που έρχονται μοσχομύριζαν ασβέστη οι γειτονιές των ορεινών χωριών της Λευκάδας, καθώς οι νοικοκυράδες ασβέστωναν την εποχή αυτή τις αυλές, τις μάντρες και τα πεζούλια. Με ασβέστη πέτρα (άνυδρο) που τον έλιωναν πρώτα στο νερό για να γίνει ο ασβεστοπολτός που έδινε το λαμπερό άσπρο χρώμα.
Τις μέρες όμως αυτές άσπριζαν και τα διάσπαρτα στην λευκαδίτικη ύπαιθρο μέσα και έξω από τα χωριά εικονίσματα (εικονοστάσια), κυρίως την Μεγάλη Πέμπτη, όταν φρόντιζαν και τα μνημεία των νεκρών, όπως γράφει ο Θοδωρής Γεωργάκης (Η ναοδομία, τα λευκαδίτικα εικονίσματα στα τρίστρατα και τα «ντεσίματα»).
Κι όπως φαίνεται το έθιμο αυτό φαίνεται να κρατεί μέχρι τις μέρες μας…