Οι Επιτάφιοι των ενοριών της πόλης της Λευκάδας και της Ιεράς Μονής Φανερωμένης
Ο ευσχήμων Ιωσήφ από του ξύλου καθελών το άχραντόν σου σώμα,
σινδώνι καθαρά ειλήσας και αρώμασιν,
εν μνήματι καινώ κηδεύσας απέθετο.
Επιτάφιος ενορίας Ευαγγελίστριας (Μητρόπολης)
Σήμερα, Μεγάλη Παρασκευή 22 Απριλίου 2022, στην κορύφωση του Θείου Δράματος των Παθών, θα γίνει η περιφορά των Επιταφίων των ενοριών της πόλης της Λευκάδας. Η περιφορά του επιταφίου του Μητροπολιτικού Ναού της Ευαγγελίστριας θα καταλήξει στην Κεντρική Πλατεία της πόλης, συνοδεία της Μπάντας της Φιλαρμονικής Εταιρίας Λευκάδος που αποδίδει τις πένθιμες μάρτσιες «Μεγάλη Παρασκευή» και «Άμλετ».
Οι Επιτάφιοι των ενοριών: της Ευαγγελίστριας (Μητρόπολης), του Αγίου Νικολάου, της Παναγίας των Ξένων και των Αγίων Αναργύρων -ξεχάσαμε δυστυχώς την ενορία του Αγίου Μηνά που έχει μεταφερθεί λόγω της συντήρησης της εκκλησίας στο ναό Αγίου Βησσαρίωνος- έχουν καταλάβει ήδη τις προνομιακές τους θέσεις στο κέντρο των εκκλησιών με τους πιστούς να προσέρχονται για το προσκύνημα, ενώ τον περισσότερο κόσμο συναντήσαμε στην Ιερά Μονή Φανερωμένης.
Επιτάφιος ενορίας Αγίου Νικολάου
Επιτάφιος ενορίας Παναγίας των Ξένων
Επιτάφιος ενορίας Αγίων Αναργύρων