Φωτιά στο χώρο του δεματοποιητή του Δήμου Λευκάδας δίπλα από την παλιά χωματερή
Φωτιά ξέσπασε το μεσημέρι της Δευτέρας 22 Αυγούστου 2022, γύρω στις 11:30 το πρωί, στο χώρο του δεματοποιητή του Δήμου Λευκάδας όπου συνεχίζεται ακόμη μέχρι σήμερα να εναποτίθενται κλαδέματα παλιά στρώματα και διάφορα άλλα ογκώδη απορρίμματα με ευθύνη του Δήμου, δημιουργώντας το κατάλληλο περιβάλλον που ευνοεί την εκδήλωση τέτοιου είδους φαινομένων.
Ο δεματοποιητής ο οποίος είναι σήμερα σε αχρησία βρίσκεται δίπλα από την παλιά χωματερή και δεν φαίνεται να έχει υποστεί ζημιές σύμφωνα με πληροφορίες.
Σύμφωνα με το πυροσβεστικό σώμα στο σημείο επιχείρησαν 14 πυροσβέστες με 6 οχήματα και 1 ελικόπτερο, ενώ μετέβησαν και 12 πυροσβέστες με 1 ομάδα πεζοπόρου τμήματος και 3 οχήματα από την Πρέβεζα. Υπήρξε επίσης συνδρομή από υδροφόρες ΟΤΑ και μηχανήματα έργου.