Μονοθεματική συνεδρίαση του δημ. συμβ. στις 30 Αυγ. για το Τουριστικό Περίπτερο
Σε μονοθεματική συνεδρίαση δια ζώσης συνέρχεται την Τρίτη 30 Αυγούστου 2022, στις 15.00, στο Διοικητήριο, το Δημοτικό Συμβούλιο Λευκάδας για συζήτηση και λήψη απόφασης στο παρακάτω θέμα:
ΘΕΜΑ: Ενημέρωση – συζήτηση και λήψη απόφασης/κατεύθυνσης προς το ΔΛΤ για τον υπό εξέλιξη διαγωνισμό μακροχρόνιας παραχώρησης του Τουριστικού Περίπτερου στο Κάστρο Αγίας Μαύρας.
Εισηγητές: Δρακονταειδής Κων/νος, Επικεφαλής Δ.Π. «ΟΛΟΙ για τη ΛΕΥΚΑΔΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ», Γληγόρης Κων/νος, Επικεφαλής Δ.Π. «ΔΙΑΥΛΟΣ», Βερροιώτης Ευάγγελος, Επικεφαλής Δ.Π. «ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ», Ζαβιτσάνος Πέτρος, Επικεφαλής Δ.Π. «ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Α.ΜΕ.Λ.)».
Σημειώνεται ότι, το θέμα διατυπώνεται όπως ακριβώς ζητήθηκε μετά από κοινό αίτημα του 1/3 τουλάχιστον του συνολικού αριθμού των μελών του Δημοτικού Συμβουλίου (12 μελών του Δημοτικού Συμβουλίου).
Έχει κάποια σημασία το τι θα συζητηθεί εντός, αν και εκ της πείρας πολύ περιορισμένη !
Διότι θα αρχίσουν τα περί τήρησης των νόμων και τη νομική δέσμευση των ιθυνόντων κλπ.. κλπ.
Θα σκάσει και κανένα λογύδριο υπεράσπισης της νομιμότητας απ΄ τη γνωστή Ανώνυμη Εταιρεία κι από καμιά νομική υπηρεσία και θα πάμε γι άλλα «ad calendas graecas», ( βλέπε ως πρόσφατο παράδειγμα αποτελεσματικότητας μια ίδια συζήτηση για γνωστή παραλία στα Δυτικά 2-3 χρόνια πριν!
Θυμάται το θέμα κανείς σήμερα;!!! Μάλλον πήγε αμάσητο κύριοι της αντιπολίτευσης που τότε κάνατε «παιχνίδι» !)
Τεράστια σημασία έχει τι θα «συζητηθεί» εκτός των τειχών!! Δηλαδή, θα είναι απ΄ όξω απ΄ το Δημαρχείο τόσος κόσμος της Λευκάδας που οι εντός θα αναλογιστούν τι θα ξεστομίσουν;
Ή θα είναι τρεις κι ο κούκος, οπότε θα καταλάβουν ότι τους παίρνει να κάνουν τα παιχνίδια τους και ν” ακολουθήσουν their master’s voice;