Ετοιμάζοντας την καλαμίδα για το μάζεμα των απιδιών
Είναι η εποχή που ωριμάζουν ακόμη διάφορες ποικιλίες απιδιών (αχλαδιών) και το μάζεμά τους από ψηλά δέντρα απαιτούν την καλαμίδα.
Καλαμίδα λέγεται στην περιοχή του Αλέξανδρου ένα μακρύ καλάμι το οποίο αφού κοβόταν στο ένα του άκρο σε σχήμα σταυρού, ανοίγονταν στη συνέχεια τοποθετώντας ένα αχλάδι ή κάποιο άλλο κατάλληλο αντικείμενο στη βάση του ανοίγματος. Με την καλαμίδα μάζευαν τα αχλάδια χωρίς να χτυπιούνται σε κάποιο σημείο αποφεύγοντας έτσι την γρήγορη ωρίμανσή τους.
Κάτι ανάλογο είχαμε παλιά στα χωριά για την αλλαγή των λαμπών στις κολόνες του δημοτικού ηλεκτροφωτισμού. Αλλάζοντας μάλιστα και το ανταλλακτικό που έμπαινε μπροστά υπήρχε η δυνατότητα να αφαιρεθούν ακόμη και οι σπασμένες λάμπες.