«Φραξί» Νικιάνας: Ένα από τα επικίνδυνα σημεία του επαρχιακού οδικού δικτύου
Ένα, ακόμη, επικίνδυνο σημείο του επαρχιακού οδικού δικτύου στον οικισμό της Νικιάνας Λευκάδας είναι η στροφή του δρόμου στην περιοχή «Φραξί», κοντά στο ξενοδοχείο «Αλέξανδρος», όπου έχει συμβεί πολλές φορές στο παρελθόν να «φεύγουν» από το οδόστρωμα αυτοκίνητα που κινούνται και στις δύο κατευθύνσεις.
Έτσι, πρόσφατα, αυτοκίνητο ερχόμενο από το Νυδρί με κατεύθυνση την Λευκάδα «έφυγε» από το δρόμο και αφού τα πήρε όλα σβάρνα «προσγειώθηκε» στο μπαλκόνι παρακείμενου σπιτιού. Ας το δει η αρμόδια υπηρεσία της ΠΕ Λευκάδας μήπως στην αυξανόμενη συχνότητα των τροχαίων ατυχημάτων, εκτός των άλλων παραγόντων, συμβάλλει, ενδεχόμενα, λάθος κλίση του οδοστρώµατος.
Το πρόβλημα εντοπίζεται στο πλάτος δρόμου προ της στροφής του δρόμου, προβλέπει 20 μέτρα το σχέδιο πόλης ??? Άραγε που είναι ???