Λιτάνευση της Λάρνακας του Αγίου Διονυσίου στην πόλη της Λευκάδας
Του Αγίου Διονυσίου Aρχιεπισκόπου Αιγίνης του εν Ζακύνθω σήμερα, Σάββατο 17 Δεκέμβρη 2022, και πανηγύρισε ο ΙΝ των Αγίων Αναργύρων στην πόλη της Λευκάδας όπου φυλάσσεται η Ιερά Λάρνακα του Αγίου.
Το πρωί τελέστηκε Όρθρος και στη συνέχεια πανηγυρική Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στην οποία ιερούργησε ο Μητροπολίτης Λευκάδας και Ιθάκης κ. Θεόφιλος. Στις 10:30 το πρωί ακολούθησε η Λιτάνευση της Ιεράς Λάρνακας του Αγίου με τις καμπάνες των εκκλησιών να χτυπούν χαρμόσυνα. Με αφετηρία τον Άγιο Μηνά, όπου έφτασε η πομπή δια μέσου του κτιρίου του ΟΤΕ και του παλιού νοσοκομείου (νυν Γηροκομείου) όπου και έγινε στάση για τους τρόφιμους του ιδρύματος, η λιτανεία συνέχισε κατά μήκος του κεντρικού πεζόδρομου της πόλης.
Στην λιτανεία πήραν μέρος κληρικοί της τοπικής εκκλησίας, ο Ηγούμενος της Μονής Φανερωμένης Αρχιμανδρίτης Νικηφόρος, οι αρχές του τόπου και άγημα του Πυροσβεστικού Σώματος που μετέφερε την Λάρνακα. Παρότι είχε προαναγγελθεί η συμμετοχή της απουσίαζε από την Λιτανεία η μπάντα της Φιλαρμονικής Εταιρείας Λευκάδας, γεγονός που σχολιάστηκε αρνητικά.
Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και τις εορτάζουσες.