Μουντιάλ 2022: Τρίτη η Κροατία που νίκησε με 2-1 το Μαρόκο | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Σα, Δεκ 17th, 2022

Μουντιάλ 2022: Τρίτη η Κροατία που νίκησε με 2-1 το Μαρόκο

croatia-marocoΠηγή: Associated Press

Η Κροατία νίκησε στον μικρό τελικό και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Μουντιάλ 2022 στο Κατάρ.

Νίκησε με 2-1 το Μαρόκο, το οποίο ήταν η μεγάλη έκπληξη της διοργάνωσης. Η τέταρτη θέση που κατέλαβε είναι πολύ μεγάλη επιτυχία για τη βορειοαφρικανική χώρα.

Η ομάδα της Κροατίας προηγήθηκε στο 7ο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα το Μαρόκο ισοφάρισε. Μερικά λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο η Κροατία σημείωσε και 2ο γκολ, κάνοντας το τελικό 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πετύχουν γκολ, αλλά δεν το κατάφεραν, σε έναν πολύ ωραίο αγώνα, αντάξιο των παθιασμένων εμφανίσεων που πραγματοποίησαν οι δύο ομάδες στο Μουντιάλ του Κατάρ.