Λευκαδίτισσες με παραδοσιακή φορεσιά κεντημένες σε καμβά
Της Ράνιας-Κάρμεν Γράψα
Πόσο περήφανη μπορεί να είμαι για την μικρή μου φίλη Κατερίνα Λάζαρη. Το ταλαντούχο αυτό κορίτσι που αποφάσισε να μάθει την τέχνη του κεντήματος και της ζωγραφικής σε καμβά για να βγάζει το χαρτζιλίκι της χωρίς να ξοδεύει τους γονείς της.
Τα έργα της είναι ξεχωριστά και μοναδικά. Όλα κρύβουν την δικιά τους ιστορία αλλά αυτός που με εντυπωσίασε ιδιαίτερα ήταν ο καμβάς που αναπαριστά 2 Λευκαδίτισσες που είναι ντυμένες με την λευκαδίτικη παραδοσιακή φορεσιά μας.
Μπράβο Κατερίνα μου συνέχισε να μας κάνεις περήφανους με τον τρόπο που εσύ ξέρεις. Διονύση και Χριστιάννα να την χαίρεστε.