ΔΕΗ blue – Σκλαβενίτης: Δύο σταθμοί φόρτισης για τέσσερα οχήματα στο κατάστημα απέναντι από το ΚΤΕΛ
Στο πλαίσιο της συνεργασίας του δίκτυου φόρτισης της ΔΕΗ blue και της αλυσίδας σούπερ μάρκετ «Σκλαβενίτης», τοποθετούνται στο κατάστημα της εταιρείας απέναντι από το ΚΤΕΛ Λευκάδας δύο σταθμοί φόρτισης ηλεκτρικών οχημάτων με ενέργεια που παράγεται αποκλειστικά από ανανεώσιμες πηγές.
Συγκεκριμένα, ο κάθε σταθμός φόρτισης θα εξυπηρετεί συγχρόνως έως και 2 οχήματα. Οι οδηγοί θα μπορούν να κάνουν χρήση της υπηρεσίας ΔΕΗ blue και να φορτίσουν το όχημά τους κατά τις ώρες λειτουργίας των καταστημάτων, αλλά και τις υπόλοιπες ώρες, εφόσον ο χώρος στάθμευσης διαθέτει ελεύθερη πρόσβαση. Η συνεργασία περιλαμβάνει και την εγκατάσταση ταχυφορτιστών σε επιλεγμένα καταστήματα της επιχείρησης.
Να σημειωθεί ότι το πλάνο της ΔΕΗ blue είναι η εγκατάσταση 10.000 σημείων φόρτισης στα επόμενα 5 χρόνια, όπως είχε δηλώσει ο Γενικός Διευθυντής Ηλεκτροκίνησης της ΔΕΗ Κυριάκος Κοφινάς.
Είναι χαρακτηριστικό ότι όπως είχε ανακοινώσει ο Πρωθυπουργός τον Νοέμβριο του 2021 κατά τη συνεδρίαση του υπουργικού συμβουλίου, όλα τα νέα επιβατικά αυτοκίνητα και ελαφρά επαγγελματικά (βαν) που θα πωλούνται στη χώρα μας από το 2030 θα πρέπει να είναι αποκλειστικά ηλεκτρικά.